NaTemat: Tajemniczy obraz Witkacego zniknie w prywatnej kolekcji.

Karolina Pałys dla portalu NaTemat przeprowadziła wywiad z naszym prezesem Ewą Szok.

„Charakterystyczny kształt budynku hotelu Intercontinental rozpoznaje każdy Warszawiak, ale do środka większość nie zagląda albo w ogóle, albo najwyżej, z pewną dozą nieśmiałości, przy okazji organizowanego tam szkolenia czy konferencji. Jednak ciekawość tych, którzy przez imponujące szklane drzwi zdecydują się od czasu do czasu przejść, zostanie wynagrodzona – na przykład możliwością obejrzenia dzieł Witkacego, Strzemińskiego, Dwurnika czy Hasiora.
Kilkadziesiąt dzieł sztuki nowoczesnej można oglądać w ramach pierwszej wystawy, organizowanej przez Dom Aukcyjny Libra. Warto się spieszyć, bo już 20 marca wszystkie obrazy i rzeźby trafią pod młotek i, być może na zawsze, znikną w domach prywatnych kolekcjonerów. A wśród wystawianych dzieł znajdują się prawdziwe perełki – na przykład portret tajemniczej Jadwigi autorstwa Witkacego.

– Jeśli chodzi o ten obraz, wykonaliśmy pracę iście detektywistyczną – tłumaczy prezes zarządu Libry – Ewa Szok. – Chcieliśmy dowiedzieć się, kim jest owa tajemnicza Jadwiga. Przestudiowaliśmy więc zdjęcia pierwszej narzeczonej Witkacego – Jadwigi Janczewskiej. Ten portret powstał jednak kilkanaście lat po jej samobójstwie, poza tym w porównaniu ze zdjęciami, podobieństwo jest raczej wątpliwe. Nie jest to również jego żona, jednak dopisek “Jadzia myśli” wskazuje na to, że autora łączyła z modelką osobista relacja. Zdobyliśmy więc zdjęcia wielu innych Jadwig, które albo przewinęły się przez jego życie, albo były przez niego portretowane. I żadne nie pasuje. – tłumaczy Ewa Szok.”

Cały tekst do przeczytania pod adresem:

http://natemat.pl/203349,tajemniczy-obraz-witkacego-zniknie-w-prywatnej-kolekcji-to-byc-moze-ostatnia-szansa-aby-go-zobaczyc

ul. Złota 48/54
00-120 Warszawa
budynek Hotelu Mercure
(wejście od pasażu za budynkiem „Złota 44”)

Szanowni Państwo,

Z uwagi na żałobę ogłoszoną na terenie Warszawy zdecydowaliśmy się zawiesić datę wernisażu wystawy Louis Marcoussis – polski twórca kubizmu. Nową datę ogłosimy w przyszłym tygodniu.

Due to the official mourning announced in Warsaw, we decided to cancel the opening of the exhibition Louis MarcoussisThe Polish creator of cubism. We will announce the new date of the exhibition next week.