NaTemat: Tajemniczy obraz Witkacego zniknie w prywatnej kolekcji.

Karolina Pałys dla portalu NaTemat przeprowadziła wywiad z naszym prezesem Ewą Szok.

„Charakterystyczny kształt budynku hotelu Intercontinental rozpoznaje każdy Warszawiak, ale do środka większość nie zagląda albo w ogóle, albo najwyżej, z pewną dozą nieśmiałości, przy okazji organizowanego tam szkolenia czy konferencji. Jednak ciekawość tych, którzy przez imponujące szklane drzwi zdecydują się od czasu do czasu przejść, zostanie wynagrodzona – na przykład możliwością obejrzenia dzieł Witkacego, Strzemińskiego, Dwurnika czy Hasiora.
Kilkadziesiąt dzieł sztuki nowoczesnej można oglądać w ramach pierwszej wystawy, organizowanej przez Dom Aukcyjny Libra. Warto się spieszyć, bo już 20 marca wszystkie obrazy i rzeźby trafią pod młotek i, być może na zawsze, znikną w domach prywatnych kolekcjonerów. A wśród wystawianych dzieł znajdują się prawdziwe perełki – na przykład portret tajemniczej Jadwigi autorstwa Witkacego.

– Jeśli chodzi o ten obraz, wykonaliśmy pracę iście detektywistyczną – tłumaczy prezes zarządu Libry – Ewa Szok. – Chcieliśmy dowiedzieć się, kim jest owa tajemnicza Jadwiga. Przestudiowaliśmy więc zdjęcia pierwszej narzeczonej Witkacego – Jadwigi Janczewskiej. Ten portret powstał jednak kilkanaście lat po jej samobójstwie, poza tym w porównaniu ze zdjęciami, podobieństwo jest raczej wątpliwe. Nie jest to również jego żona, jednak dopisek “Jadzia myśli” wskazuje na to, że autora łączyła z modelką osobista relacja. Zdobyliśmy więc zdjęcia wielu innych Jadwig, które albo przewinęły się przez jego życie, albo były przez niego portretowane. I żadne nie pasuje. – tłumaczy Ewa Szok.”

Cały tekst do przeczytania pod adresem:

http://natemat.pl/203349,tajemniczy-obraz-witkacego-zniknie-w-prywatnej-kolekcji-to-byc-moze-ostatnia-szansa-aby-go-zobaczyc

Kontakt:

Libra Dom Aukcyjny

ul. Emilii Plater 49 XIII p.
00-125 Warszawa

Newsletter

Subskrypcja katalogu

Szanowni Państwo,

z uwagi na przerwę świąteczną, w dniach

23.12.17–7.01.2018

Dom Aukcyjny Libra będzie nieczynny.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w nowym roku!