4. Aukcja Sztuki Nowoczesnej

Termin aukcji: 4 grudnia, godz. 19.00 w Hotelu InterContinental, sala Hemisphere, poziom -1.

Wystawa przedaukcyjna czynna w dniach: 30 listopada–4 grudnia w godz. 10.00–20.00 (sobota – niedziela w tych samych godzinach).

Podczas aukcji można licytować osobiście, telefonicznie lub też złożyć ofertę z limitem.
Kontakt w sprawie obiektów: Iwona Wojnarowicz
iwona.wojnarowicz@artlibra.pl
+48 660 293 458

Janusz Maria Brzeski(1907-1957)

25 lat Cracovii, 1932

kolaż, akwarela, gwasz, fotografia, papier; 23 × 16 cm

sygnowany l.d.: „JMB. 32”

Cena wywoławcza:
32 000 zł ●

Estymacja:
40 000–60 000 zł

Stanisław Ignacy Witkiewicz(1885-1939)

Sceny imaginowane. Nena Stachurska i Stanisław Ignacy Witkiewicz, 1931

dwie odbitki żelatynowo-srebrowe, vintage print; 18,5 × 12,5cm i 18,9 × 13 cm

  • Okołowicz, Face au néant : les portraits de Stanislaw Ignacy Witkiewicz, Nantes 2004, il. 341, 350.
  • Piotrowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Warszawa 1989, s. 114, il. 109.

Cena wywoławcza:
32 000 zł

Estymacja:
40 000 – 60 000 zł

Marek Włodarski (Henryk Streng)(1898-1960)

Portret malarza, 1928

gwasz, olej, papier; 39 × 33,5 cm (w świetle oprawy)

śr. d.: ślad startej sygnatury i częściowo widoczna data: „928”

  • Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903–1960, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1981, poz. kat. nr III.40, s. 73.

Cena wywoławcza:
50 000 zł ●

Estymacja:
70 000 – 90 000 zł

Dobijanie więźniów w czasie drogi, ok. 1945

kredka, ołówek, papier żeberkowy; 37,3 × 28,2 cm

Proweniencja:

  • Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903–1960, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1981, poz. kat. nr IV. 823, s. 120.

Cena wywoławcza:
25 000 zł ●

Estymacja:
35 000 – 45 000 zł

Władysław Strzemiński(1893–1952)

Jedyny ślad, z cyklu Deportacje, 1940

szkic ołówkiem, papier, 30 × 37,5 cm w świetle oprawy [w oprawie: 57,5 × 63,5 cm]

  • Por. Władysław Strzemiński 1893–1952. W setną rocznicę urodzin, kat. wyst., Muzeum Sztuki w Łodzi, red. J. Janik, Z. Karnicka, J. Ładnowska, Łódź 1994, il. 117, poz. kat. II 31.

  • Zaraz po wojnie, katalog wystawy, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2015, s. 214.

  • Zaraz po wojnie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2015.

Cena wywoławcza:
140 000 zł ●

Estymacja:
170 000–220 000 zł

Andrzej Wróblewski(1927–1957)

Martwa natura nr 110, ok. 1948–49

akwarela, gwasz, papier; 25 × 36 cm

sygnowany p.d.: „A. Wróblewski”, p.g. „110”

  • Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927–1957), red. M. Ziółkowska, W. Grzybała, Warszawa 2014, poz.95, s. 109.
  • Chłopiec na żółtym tle, Jan Michalski, Kraków 2009, s. 255.
  • Andrzej Wróblewski 1927–1957. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie w 50. rocznicę śmierci, red. J. Gmurek, Warszawa 2007, il. 3, s. 38 (z błędnymi wymiarami pracy).

  • Andrzej Wróblewski 1927–1957. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie w 50. rocznicę śmierci, Warszawa 2007.

Cena wywoławcza:
45 000 zł ●

Estymacja:
70 000–90 000 zł

Jerzy Nowosielski(1923–2011)

Akt w okularach, 1969

olej, płótno; 100 × 60 cm

sygnowany na odwrociu, na krośnie g.: „J. Nowosielski 100 × 60 1969”; nalepka z opisem pracy; nalepka Desa; pieczątka wywozowa; nalepka z Muzeum Narodowego w Poznaniu, pracownia konserwacji i rzeźby

  • Jerzy Nowosielski, red. P. Cypryański, A. Szczepaniak, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielski, Kraków 2003, il. s. 313, poz. kat. nr 451.

Proweniencja:

  • kolekcja prywatna, Polska
  • Galeria Starmach, lata 90. XX w.

Cena wywoławcza:
280 000 zł ●

Estymacja:
350 000–420 000 zł

Jerzy Nowosielski(1923–2011)

Martwa natura, ok. I poł. lat 50. xx w.

olej, płótno naklejone na deskę; 24 × 33 cm;

sygnowany na odwrocie „JERZY NOWOSIELSKI”

Cena wywoławcza:
20 000 zł ●

Estymacja:
30 000–40 000 zł

Jan Tarasin

Mały rocznik statystyczny III, 1967

olej, drewniana listwa, płótno; 69,5 × 100 cm

sygnowany na odwrociu p.g. „Jan Tarasin | Mały rocznik statystyczny 1967”

  • Analogiczna praca,  Mały rocznik statystyczny II, znajduje się w kolekcji warszawskiej Zachęty.

Cena wywoławcza:
120 000 zł ●

Estymacja:
170 000–220 000 zł

Teresa Rudowicz(1928–1994)

Kompozycja 60/16, 1960

kolaż, olej, płótno; 36 × 45,5 cm

sygnowany na odwrocie: „Teresa Rudowicz | 60/16”

Cena wywoławcza:
16 000 zł ●

Estymacja:
20 000–30 000 zł

Teresa Rudowicz(1928–1994)

Kompozycja 68/36, 1968

kolaż, olej, płótno; 48 × 36 cm

sygnowany na odwrocie (nalepka): „Teresa Rudowicz | 68/36”

Cena wywoławcza:
16 000 zł ●

Estymacja:
20 000–30 000 zł

Jerzy Nowosielski(1923–2011)

Abstrakcja, 1962

olej, płótno; 90 x 77,5 cm

sygnowany na odworcie l.g. „Jerzy Nowosielski | 1962”; l.d. „Jerzy Nowosielski”

proweniencja:

• kolekcja prywatna, Polska

Cena wywoławcza:
350 000 zł ●

Estymacja:
400 000–500 000 zł

Numer katalogowy: 13

Erna Rosenstein(1913–2004)

Kompozycja, 1965

tusz, papier; 32,5×38 cm

sygnowany p.d. „E. Rosenstein | 1965”

Cena wywoławcza:
9 000 zł ●

Estymacja:
15 000–25 000 zł

Erna Rosenstein(1913–2004)

Prawie ikona, 1957

technika mieszana, papier; 33,5×23 cm

sygnowany l.d. „E. Rosenstein”, p.d. „1957”

Cena wywoławcza:
55 000 zł ●

Estymacja:
70 000–85 000 zł

Numer katalogowy: 15

Adam Marczyński(1908–1985)

Czerwony refleks, 1973

technika własna/relief, akryl, płyta, tektura; 60 × 42 cm

sygnowany na odwrocie: „Adam MARCZYŃSKI | »CZERWONY REFLEKS« | 1973”; nalepka DESA; nalepki inwentarzowe

Cena wywoławcza:
32 000 zł ●

Estymacja:
40 000–50 000 zł

Numer katalogowy: 16

Kajetan Sosnowski(1913–1987)

Zbombardowane miasto, z cyklu Epitafia, ok. 1958

olej, płótno; 190,5 × 142 cm

sygnowany na odwrocie: „KAJETAN SOSNOWSKI | »ZBOMBARDOWANE MIASTO« | z cyklu

EPITAFIA – 1958 | olej 190 X 140”

Cena wywoławcza:
90 000 zł ●

Estymacja:
150 000–200 000 zł

Zbigniew Makowski

Tu es la profondeur de tous les sommets, 1976

akwarela, gwasz i tusz,papier; 55 × 75 cm w świetle oprawy

sygnowany i datowany p.d. „Zbigniew Makowski fecit | III.1976”; tytuł podany na obrazie

Cena wywoławcza:
38 000 zł ●

Estymacja:
45 000–55 000 zł

Numer katalogowy: 18

Jerzy Skarżyński(1924–2014)

Dialog surrealistyczy, 1950

gwasz, tusz, papier; 29,5 × 21 cm

sygnowany p.d.: „J. Skarżyński | 1950”

Cena wywoławcza:
9 000 zł ●

Estymacja:
12 000–18 000 zł

Lech Kunka(1920–1978)

Koguty, 1957

olej, płótno naklejone na płytę; 128,5 × 107,5 cm

na odwrocie nalepka: „LECH KUNKA | »KOGUTY« – 1957 | ol. pł. pilśń., 127,5 × 106”

Cena wywoławcza:
38 000 zł ●

Estymacja:
55 000–70 000 zł

Numer katalogowy: 20

Jonasz Stern(1904–1988)

Noc, 1974

technika własna/asamblaż (kości zwierzęce, klej, farba olejna, szkło piasek); 63 × 77 cm

  • Jonasz Stern. Landschaft nacht der Vernichtung, Centrum Sztuki Prześladowanych przy Muzeum Sztuki w Solingen, 2016.
  • Biuro Wystaw Artystycznych, Wrocław 1978.
  • Jonasz Stern, wystawa indywidualna, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, 1977, nr kat. 14.
  • Kunstmuseum Bochum, Niemcy.

  • B. Kowalska, Jonasz Stern, kat. wyst., Biuro Wystaw Artystycznych, Wrocław czerwiec – lipiec 1978, il. nlb.

  • Jonasz Stern. Krajobraz zagłady | „Jonasz Stern. Landschaft nacht der Vernichtung, katalog wystawy, Kraków 2016, il. nlb.

Cena wywoławcza:
55 000 zł ●

Estymacja:
70 000–90 000 zł

Numer katalogowy: 21

Jonasz Stern(1904–1988)

Kompozycja, ok. 1950

akwarela, papier; 31 × 23.7 cm

na odwrociu, śr.: „Stwierdzam autentyczność pracy Jonasza Sterna ca. 1950 r., akwarela, Barbara Jaroszyńska Stern”; zakup od rodziny artysty

Cena wywoławcza:
9 000 zł ●

Estymacja:
12 000–15 000 zł

Stefan Krygier(1923–1997)

Wielokrotność, 1965

relief/olej, tkanina, płótno; 73,5 × 164,5 cm

sygnowany na odwrocie: „STEFAN KRYGIER | »WIELOKROTNOŚĆ« 1965 | OLEJ/PŁÓTNO/

RELIEF 73X164 | WYST. ŁÓDŹ ‚65 | POZNAŃ ‚66 | I. 70”

Cena wywoławcza:
38 000 zł ●

Estymacja:
45 000–60 000 zł

Ryszard Winiarski(1936–2006)

bez tytułu, 1970

technika własna/akryl, drewno, szkło; 55 × 55 cm

sygnowany na odwrocie: „Winiarski 1970”

Praca posiada ekspertyzę autorstwa dr Bożeny Kowalskiej.

Cena wywoławcza:
190 000 zł ●

Estymacja:
250 000–320 000 zł

Ryszard Winiarski(1936–2006)

Statystyczny kształt rysunku nr 2, 1974

kolaż, rysunek, papier; 60×86 cm

sygnowany p.d. „Statystyczny kształt rysunku | rysunek, 60 × 86, 1974” Inskrypcja: „Losowanie zarysu linii brzegowych rysunku | brzeg lewy | brzeg prawy [szereg cyfr w czterech pionowych kolumnach] | losowano rzutami kostką | sygnatura: Winiarski 1974”

Cena wywoławcza:
60 000 zł ●

Estymacja:
70 000–90 000 zł

Jan Ziemski(1920–1988)

Kompozycja op-artowska z kulką, 1966

technika własna/relief, akryl, drewno; 60 × 80 × 9 cm

sygnowany na odwrocie: „JAN ZIEMSKI | LUBLIN | AZOTY | 1966”

Proweniencja:

  • kolekcja prywatna, Kraków
  • kolekcja rodziny Wojno

  • Jan Ziemski, Z polskich kolekcji prywatnych, Muzeum Narodowe w Kielcach 2009
  • Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach w 1966

  • Jan Ziemski, Z polskich kolekcji prywatnych, katalog wystawy pod red. Iwony Rajkowskiej, Kielce 2009

Cena wywoławcza:
80 000 zł ●

Estymacja:
120 000–150 000 zł

Andrzej Urbanowicz(1938–2911)

Kwadrat słońca – lewy, 2001

technika własna/relief, karton, płyta; 102 × 102 × 8 cm

sygnowany na odwrocie: „KWADRAT SŁOŃCA | LEWY | ANDRZEJ URBANOWICZ | 2001”; monogram artysty „AU”; nalepki inwentarzowe

Cena wywoławcza:
12 000 zł ●

Estymacja:
16 000–19 000 zł

Numer katalogowy: 27

Bronisław Kierzkowski(1924–1993)

Obraz 47, 1982

olej, płótno; 90 × 80 cm

sygnowany na odwrocie: „KIERZKOWSKI | 1982 | 47 (w okręgu) wym. 90 × 80 cm”

Cena wywoławcza:
19 000 zł ●

Estymacja:
30 000–40 000 zł

Numer katalogowy: 28

Jan Berdyszak(1934 –2014)

Księga związanej przezroczystości, 1977–2005

szkło, lina: 27,5 × 42 × 16 cm

sygnowany na odwrocie: „JAN | BER | DYSZ | AK”

  • T. Książek, Potencjalizm księgi, „Exit”, nr 4 (68)/2006.
  • Jan Berdyszak. Prace 1960–2006, oprac. M. Smolińska, W. Makowiecki, M. Pawłowski, Galeria Miejska Arsenał, Poznań 2006, poz. kat. 205, repr. s. 230 i 231.

Cena wywoławcza:
60 000 zł ●

Estymacja:
80 000–100 000 zł

Jan Berdyszak(1934–2014)

Kompozycja kół XXVI, 1963/64

olej, płótno; 113 × 188 cm

sygnowany l.d. „JAN | BER | DYSZ | AK|; p.d. |19 | 03.64”; sygnowany na odwrociu p.g. „XXVI | 19 | 64”

Cena wywoławcza:
140 000 zł ●

Estymacja:
190 000–240 000 zł

Jerzy Tchórzewski(1928–1999)

bez tytułu, 1982

akwarela, gwasz, papier; 71 × 46 cm w świetle passe-partout

s/d, J. Tchórzewski 82

Proweniencja:

  • ABC Gallery, Poznań
  • pracownia artysty

  • Jerzy Tchórzewski, z cyklu „Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice, 2002.
  • Jerzy Tchórzewski, z cyklu „Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego”, ABC Gallery, Poznań, 2001.
  • Jerzy Tchórzewski, Retrospektywa, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, 2001.
  • Jerzy Tchórzewski, Obrazy na papierze, ABC Gallery, Poznań, 1995.

  • Jerzy Tchórzewski, Obrazy na papierze, ABC Gallery, Poznań, 1995 (katalog wystawy).

Cena wywoławcza:
9 000 zł ●

Estymacja:
13 000–18 000 zł

Aleksander Kobzdej(1920–1973)

Otwarcie, 1962

olej, płótno; 33 × 27 cm

sygnowany p.d. „Kobzdej | 1962”, na odwrocie: „Otwarcie | A.Kobzdej | 1962”

Cena wywoławcza:
6 000 zł ●

Estymacja:
10 000–12 000 zł

Aleksander Kobzdej(1920–1972)

bez tytułu, 1961

olej, płótno; 90 × 65 cm

p.d.: „Kobzdej”, na odwrociu: „Miłej | Dobrej | Kochanej | Aby | Pamiętała | Brance | Kobzdej | 26.VI.1961”; kolekcja prywatna, Paryż

Cena wywoławcza:
13 000 zł ●

Estymacja:
16 000–20 000 zł

Rajmund Ziemski(1930–2005)

Pejzaż 9/74, 1974

olej, płótno; 121,5 × 62 cm

sygnowany l.d.: „Rajmund Ziemski 74.”, na odwrocie: „Rajmund Ziemski 101 | Pejzaż 9/74 | 120 × 60”

Cena wywoławcza:
26 000 zł

Estymacja:
32 000–40 000 zł

Rajmund Ziemski(1930–2005)

Pejzaż 21/90, 1990

olej, płótno; 110 × 46 cm

sygnowany l.d.: „Rajmund Ziemski 90.”, na odwrocie: „Rajmund Ziemski 21/90 | 110 × 46”

Cena wywoławcza:
24 000 zł

Estymacja:
30 000–35 000 zł

Jan Lebenstein(1930–1999)

bez tytułu (postać), 1956

akwarela, tusz, papier milimetrowy; 37 × 25 cm (w świetle oprawy)

sygnowany p.d.: „II/56”

Cena wywoławcza:
8 000 zł ●

Estymacja:
12 000–15 000 zł

Roman Opałka(1931–2011)

Szkic – postacie

gwasz, tempera, papier; 11,5 × 15 cm

sygnowany p.d. „R. OPALKA”

Cena wywoławcza:
4 800 zł ●

Estymacja:
6 500–8 000 zł

Teresa Pągowska(1926–2007)

Aleja – zima, 1989

olej, płótno; 140 × 160 cm

sygnowany l.d.: monogram „TP. 89”, na odwrocie: „TERESA PĄGOWSKA | 1989 | ALEJA – ZIMA | 140 × 160 cm”

Cena wywoławcza:
110 000 zł ●

Estymacja:
140 000–160 000 zł

Jacek Sienicki(1928–2000)

Wnętrze pracowni, 1973

olej, płótno; 100 × 70 cm

sygnowane na odwrocie: „JACEK | SIENICKI | MARZEC 1973 | »WNĘTRZE | PRACOWNI«„

  • Obrazy które wchłaniają, o twórczości Jacka Sienickiego, katalog wystawy Jacek Sienicki. Generalia, Muzeum Narodowe w Kielcach, 2017, s. 39.

  • Jacek Sienicki. Generalia, Muzeum Narodowe w Kielcach, 2017.

Cena wywoławcza:
40 000 zł

Estymacja:
60 000–80 000 zł

Jan Dobkowski(ur. 1942)

Górnikom, 1982

olej, akryl, płótno; 150 × 100 cm

Proweniencja:

  • bezpośrednio od artysty

  • Jan Dobkowski. Jestem malarzem abstrakcyjnym w gruncie rzeczy, Galeria Piekary, Poznań 2014.

Cena wywoławcza:
60 000 zł ●

Estymacja:
80 000–100 000 zł

Edward Dwurnik(ur. 1943)

Kamień bronią ludu, 1982

olej, płótno; 146 × 93 cm

opisany l.d. „Kamień bronią ludu”; sygnowany p.d. „E.Dwurnik | 82”; sygnowany na odwrocie: p.g. „cykl: Robotnicy [XVI]” „E.DWURNIK | 1098” nr 791 | KAMIEN BRONIĄ LUDU” L.G. NR: 791

Cena wywoławcza:
80 000 zł ●

Estymacja:
100 000–140 000 zł

Włodzimierz Pawlak(ur. 1957)

z cyklu Dziennik, 22 II – 17 VI, 2016

olej, płótno; 14 prac, każda 18 × 13 cm

sygnowane na odwrocie: „W. PAWLAK | 2016 | WŁODZIMIERZ PAWLAK”; każda z prac opatrzona datą dzienną

Cena wywoławcza:
25 000 zł

Estymacja:
35 000–45 000 zł

Stanisław Fijałkowski(ur. 1922)

11 IV 2008

akryl, płótno; 60 × 81 cm

sygnowany na odwrocie (blejtram): „S. Fijałkowski 11 iv 2008 | 8/2008”

Cena wywoławcza:
40 000 zł ●

Estymacja:
60 000–80 000 zł

Talmud polski

akwarela, papier; 56,5 × 40 cm

sygnowany p.d.: „S. Fijałkowski”

Cena wywoławcza:
16 000 zł ●

Estymacja:
20 000–25 000 zł

Zdzisław Jurkiewicz(1931–2011)

228 Blue Ones on Gray Back, 1985

akryl, płótno; 60 × 55 cm

na odwrocie nalepka z danymi pracy; oznaczenie ”GÓRA”

Cena wywoławcza:
18 000 zł ●

Estymacja:
26 000–32 000 zł

Danuta Lewandowska(1927–1977)

Kompozycja, 1962–1975

technika własna/akryl, płyta pilśniowa, żyłka; 26,5 × 21 cm (w gablotce: 37,5 × 32 cm)

sygnowany na odwrocie: „D. Lewandowska”

  • „Kolekcja Pakoska. Sztuka polska”, Muzeum Okręgowe w Toruniu, 2013

  • Kolekcja Pakoska. Sztuka polska, katalog wystawy, red. A. Kroplewska-Gajewska, Toruń 2013, s. 111, poz. 81.

Cena wywoławcza:
3 000 zł ●

Estymacja:
4 000–6 000 zł

Jan Dobkowski(ur. 1942)

C, 1972

olej, płótno; 41 × 33 cm

sygnowany na odwrocie śr.: „Jan Dobkowski | „C” 1972 | olej 41 cm × 33 cm”

Cena wywoławcza:
6 000 zł ●

Estymacja:
15 000–20 000 zł

Jan Chwałczyk(ur. 1924)

Kondensator cienia, 1969–71

akryl, drewno, stylon; 60 × 85 cm

sygnowany na odwrocie: „AUT * JAN CHWAŁCZYK | Forma przestrzenna p.t. komp. »D« | tech. drewno – akryl – stylon | wym. 85 × 60 cm | forma cienia rzuconego * rok 1978 *rest. 1989 *”

Cena wywoławcza:
28 000 zł ●

Estymacja:
35 000–45 000 zł

Henryk Stażewski(1894–1988)

Relief, 1968

relief klejony / akryl, płyta; 51 × 47 cm

sygnowany na odwrocie g.śr.: „H. Stażewski 1968”; d.śr „NW – 16/70”; nalepka „Atelier 72”

  • Polish Art Festival | Edinburgh International Festival „Atelier ‘72”, 20.08-9.09 1972, Edynburg

Cena wywoławcza:
80 000 zł ●

Estymacja:
100 000–140 000 zł

Jerzy Kałucki(ur. 1931)

Mixt, 2005

akryl, płótno; 60 × 70,5 cm

sygnowany na odwrocie: „Jerzy Kałucki 2005 | »MIXT«„

Cena wywoławcza:
28 000 zł ●

Estymacja:
35 000–50 000 zł

Tadeusz Gustaw Wiktor(ur. 1946)

Transcendent III–1, 2013

olej, płótno; 140 × 100 cm

sygnowany na odwrocie: „TRANSCENDENT | III-1, 2013 | Twiktor | (na blejtramie) TADEUSZ

GUSTAW WIKTOR”

  • „Epitafium dla Janiny Kraupe. Transcendenty”, Galeria Artemis, Kraków, 2017

Cena wywoławcza:
8 000 zł

Estymacja:
12 000–15 000 zł

Włodzimierz Pawlak(ur. 1957)

Notatka o sztuce nr 341, 2003

olej, płótno; 33 × 24 cm

sygnowany na odwrocie: „WŁODZIMIERZ PAWLAK | NOTATKA O SZTUCE | NR 341 | 33 × 24 |

2003”

Cena wywoławcza:
6 000 zł ●

Estymacja:
8 000–10 000 zł

Numer katalogowy: 52

Leon Tarasewicz (ur. 1957)

bez tytułu, 2001

akryl, papier; 58 × 58 cm

sygnowane na odwrocie: „L. Tarasewicz 2001”

Cena wywoławcza:
18 000 zł ●

Estymacja:
22 000–26 000 zł

Numer katalogowy: 53

Tomasz Tatarczyk(1947–2010)

Czarna droga, 2000

olej, pastel, papier; 70 × 95 cm

sygnowany p.d.: „Tomasz | Tatarczyk | 2000”

Cena wywoławcza:
14 000 zł ●

Estymacja:
20 000–35 000 zł

Władysław Jackiewicz(1924–2016)

Akt na niebieskim tle, 1990

olej, płótno; 122 × 102 cm

sygnowany p.d. „Jack | 90”

Cena wywoławcza:
14 000 zł ●

Estymacja:
17 000–22 000 zł

Tadeusz Dominik(1928–2014)

Żółty, 2012

olej, płótno; 80 × 80 cm

sygnowany p.d.: „Dominik”, na odwrocie: „DOMINIK 2012 | OL. PŁ. 80 × 80 | ŻÓŁTY”, obok adnotacja: „POTWIERDZAM AUTENTYCZNOŚĆ | OBRAZU MOJEGO OJCA | WRZESIEŃ 2016 TOMASZ DOMINIK (podpis)”

Cena wywoławcza:
25 000 zł ●

Estymacja:
32 000–40 000 zł

Numer katalogowy: 56

Wojciech Fangor(1922–2015)

M 5, 1966/2001

wydruk pigmentowy, papier; ed. 4/50; 67×67 cm

sygnowany l.d. „M 5–4/50”, p.d. „Fangor 1966/2001”

Praca edycyjna; wydruk pigmentowy na podłożu papierowym,

ręcznie sygnowany i opisany przez artystę.

Cena wywoławcza:
15 000 zł ●

Estymacja:
20 000–30 000 zł

Numer katalogowy: 57

Jerzy Duda-Gracz(1941–2004)

Motyw polski z kiełbasą, 1981

olej, płótno; 45,5 × 50,5 cm

sygnowany l.g. „DUDA GRACZ 524/1981”; na odwrocie nalepka z Biennale w Wenecji, nalepki

autorskie z opisem pracy, nalepka w języku rosyjskim z wystawy indywidualnej w Moskwie.

  • Jerzy Duda-Gracz – wystawa indywidualna, Centralny Dom Artysty w Moskwie, 1987
  • La Biennale di Venezia, 1984

Praca posiada atest córki artysty, wystawiony przez Fundację Wschód Sztuki.

Cena wywoławcza:
30 000 zł

Estymacja:
45–65 000 zł

Numer katalogowy: 58

Andrzej A. Sadowski(1946–2016)

Berlin Zachodni – Camel Filter – Knesebeck Strasse, 1985

akryl, płótno; 65×92 cm

sygnowany na odwrocie: „267. | ANDRZEJ A. SADOWSKI | ŁÓDŹ UL. JULIANOWSKA 5/7 m 370 A | »BERLIN ZACHODNI – CAMEL FILTER – KNESEBECK STRASSE« | AKRYL, WYM: 65×92 cm, 1985.”

Cena wywoławcza:
14 000 zł

Estymacja:
15 000–20 000 zł

Antoni Fałat(ur. 1942)

Dziewczynka z gołąbkami, 1982

olej, płótno; 45,5 × 37 cm

sygnowany p.d.: „Ant. Fałat 29.II.82”, na odwrocie (blejtram): „FAŁAT ANTONI | »Dziewczynka z gołąbkami«”

Cena wywoławcza:
3 500 zł ●

Estymacja:
7 000–10 000 zł

Numer katalogowy: 60

Igor Mitoraj(1944–2014)

Centurion, 1987

brąz patynowany; 19 × 12,5 × 6 cm

edycja 792/1500; sygnowany: „Mitoraj”

Praca posiada oryginalny certyfikat

Cena wywoławcza:
18 000 zł ●

Estymacja:
25 000–35 000 zł

Numer katalogowy: 61

Edward Dwurnik(ur. 1943)

Praga – ratusz, 2008

olej, płótno; 150 × 110 cm

sygnowany p.d.: „E. DWURNIK 2008”, na odwrocie: „2008 | E. DWURNIK | »PRAGA – RATUSZ | (STARÓWKA)« | NR: IX–1410–3949”

Cena wywoławcza:
32 000 zł ●

Estymacja:
40 000–50 000 zł

Numer katalogowy: 62

Mariusz Kruk(ur. 1952)

Meandra, 2003

pastel, papier; 35 × 50 cm (w świetle oprawy)

na odwrocie nalepka z danymi pracy; 4 nalepki z numerami inwentarzowymi

  • Kolekcja Pakoska. Sztuka polska, Muzeum Okręgowe w Toruniu, 2013, poz. kat. 127.

  • Kolekcja Pakoska. Sztuka polska, katalog wystawy, red. A. Kroplewska-Gajewska, Toruń 2013, s. 151, poz. 127.
  • A. Michalak, Przyczynek do dyskusji – jak stworzyć regionalną kolekcję „Znaki Czasu”?, Toruń 2006, s. 25.

Cena wywoławcza:
2 500 zł ●

Estymacja:
4 000–5 000 zł

Numer katalogowy: 63

Edward Dwurnik(ur. 1943)

Krakowska nuda, 1991

olej, płótno; 200 × 150 cm

sygnowany na odwrocie: „1991 | E. DWURNIK, »KRAKOWSKA NUDA« | XX 266 1680”

  • Edward Dwurnik. Malarstwo. Próba retrospektywy, Galeria Zachęta, Warszawa 2001.

Cena wywoławcza:
42 000 zł ●

Estymacja:
55 000–70 000 zł

Numer katalogowy: 64

Krzysztof M. Bednarski(ur. 1953)

Marks-Profeta, 2010

brąz patynowany i polerowany; 80,5 × 57,5 × 33 cm; edycja 1/4

sygnowany na gwieździe z tyłu: KM Bednarski 2010

Cena wywoławcza:
75 000 zł

Estymacja:
80 000–100 000 zł

Numer katalogowy: 65

Natalia Lach-Lachowicz(ur. 1937)

Sztuczna fotografia, (dyptyk), 1975

2 odbitki vintage print; 17,5 × 22,5 cm każda

Cena wywoławcza:
15 000 zł

Estymacja:
20 000–25 000 zł

Numer katalogowy: 66

Sztuka konsumpcyjna, 1972

4 fotografie vintage print, czarno-białe naklejone na autorską planszę; 6 × 8,5 cm każda; wymiary planszy: 15 × 21,5 cm

wystawiana:

  • Galeria Permafo, Wrocław, 1973

Cena wywoławcza:
10 000 zł

Estymacja:
16 000–22 000 zł

Numer katalogowy: 67

Stanisław Dróżdż(1939–2009)

Teksty cyfrowe, 1976

12 plansz fotograficznych na papierze fotograficznym; 18 × 35,5 cm każda

Cena wywoławcza:
30 000 zł ●

Estymacja:
40 000–60 000 zł

Numer katalogowy: 68

Henryk Stażewski(1894–1988)

Relief, 1970

relief/akryl, płyta; 30×30 cm

sygnowany na odwrocie: „H. Stażewski | 1970”

Cena wywoławcza:
25 000 zł ●

Estymacja:
35 000–45 000 zł

Numer katalogowy: 69

Jarosław Fliciński(ur. 1965)

Homemade Paintings, 2010

olej, płótno; 60 × 50 cm

sygnowany na odwrocie

  • Na wyciągnięcie ręki, ABC Gallery, Poznań 2016
  • Casa Cosmos, Homemade Paintings 2010–2015, BWA Tarnów 2015

  • Casa Cosmos, Homemade Paintings 2010–2015, BWA Tarnów 2015, str. 37

pochodzenie:

  • kolekcja prywatna, Polska
  • pracownia artysty

Cena wywoławcza:
12 000 zł

Estymacja:
14 000–18 000 zł

Numer katalogowy: 70

Tomek Baran(ur. 1985)

bez tytułu, 2009

tempera, papier; 100 × 70 cm

Cena wywoławcza:
4 000 zł

Estymacja:
6 000–8 000 zł

Numer katalogowy: 71

Rafał Bujnowski(ur. 1974)

Chmury, 2004

olej, płótno; 40 × 30 cm

sygnowany na odwrociu: „3/12 | BUJNOWSKI / 2004”

Cena wywoławcza:
12 000 zł ●

Estymacja:
16 000–20 000 zł

Numer katalogowy: 72

Marcin Maciejowski(ur. 1974)

bez tytułu (lekcje angielskiego), 2002–2003

olej, płótno; 90 × 95 cm

sygnowany na odwrocie: „M. Maciejowski | 03”

Obraz powstał jako ilustracja do dodatku „Nauka Angielskiego” do tygodnika „Przekrój”.

Cena wywoławcza:
80 000 zł ●

Estymacja:
90 000–120 000 zł

Numer katalogowy: 73

Jakub Julian Ziółkowski(ur. 1980)

bez tytułu, 2007

gwasz, akwarela, papier; 65 × 50 cm

sygnowany na odwrocie

Proweniencja:

  • Kolekcja prywatna Warszawa
  • Kolekcja Stanley Hollander Los Angeles
  • Galeria Hauser & Wirth

Cena wywoławcza:
17 000 zł ●

Estymacja:
20 000–30 000 zł

Numer katalogowy: 74

Jacek Sienicki(1928–2000)

Ostrowik, 1996

akwarela, papier; 23 × 31 cm

sygnowane na odwrocie: „Jacek Sienicki | »OSTROWIK« | akwarela-papier | 1996.”

Cena wywoławcza:
4 500 zł

Estymacja:
5 000–7 000 zł

Numer katalogowy: 75

Norman Leto

Photon Help – Skandynawia, 2017

olej, płótno; 160 × 120 cm

sygnowany na odwrociu

Cena wywoławcza:
6 000 zł

Estymacja:
12 000–19 000 zł

Numer katalogowy: 76

Bartek Materka(ur. 1973)

Gibellina, 2015

olej, płótno; 150 × 150 cm

sygnowany na odwrocie u góry, wzdłuż krosna: „Bartek Materka, 2015, Gibellina, olej, płótno”

Cena wywoławcza:
12 000 zł ●

Estymacja:
15 000–20 000 zł

Numer katalogowy: 77

Paweł Dunal(ur. 1978)

Domator, 2010

olej, płótno; 40 × 20 cm

sygnowany na odwrocie: „Paweł | Dunal | 2010 r. | »Domator« | III”

  • Paweł Dunal. Uczłowieczanie, Galeria m², 2010

Cena wywoławcza:
2 000 zł ●

Estymacja:
4 000–6 000 zł

Numer katalogowy: 78

Aleksandra Waliszewska(ur. 1976)

bez tytułu, 2013

technika własna/gwasz, karton; 35 × 25 cm

sygnowany na odwrocie: „Waliszewska”

Cena wywoławcza:
5 000 zł ●

Estymacja:
7 000–10 000 zł

Numer katalogowy: 79

Radek Szlaga(ur. 1979)

Złodzieje, 2009

olej, płótno; 18 × 24 cm

sygnowany na odwrocie: „Szacunek dla ideałów | sierpnia ’80 | żeby nie było wątpliwości 2009 | monogram RDK | *Złodzieje* oil/canvas | R. Szlaga 18/24 cm”

Cena wywoławcza:
7 000 zł ●

Estymacja:
10 000–15 000 zł

Numer katalogowy: 80

Tomasz Kowalski(ur. 1984)

bez tytułu, 2006

akwarela, gwasz, papier naklejony na sklejkę; 30 × 33,5 cm

sygnowany p.d.: „TK 06”

Cena wywoławcza:
5 000 zł ●

Estymacja:
7 000–10 000 zł

Numer katalogowy: 81

Ewa Juszkiewicz(ur. 1984)

bez tytułu, 2013

ołówek, papier; 47,5 × 35,5 cm

Cena wywoławcza:
4 000 zł ●

Estymacja:
5 000–7 000 zł

Numer katalogowy: 82

Grzegorz Drozd(ur. 1970)

Człowiek odpowiedzialny, 2014

olej, metal, płyta MDF; 130 × 130 × 6 cm

  • Grzegorz Drozd. Zmory, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, 2014

Cena wywoławcza:
6 500 zł

Estymacja:
8 000–10 000 zł

Numer katalogowy: 83

Honza Zamojski(ur. 1981)

Touching the head

metal lakierowany; 77 × 50 cm

Cena wywoławcza:
9 000 zł ●

Estymacja:
14 000–18 000 zł

Numer katalogowy: 84

Maurycy Gomulicki(ur. 1969)

z cyklu Nighflight to Venus #7, 2016

fotografia, polyester metalizowany, „sandwich” (plexi + dibond); 80 × 120 cm

sygnowany na odwrocie

edycja 1/5 + 2 ap

pochodzenie:

  • pracownia artysty/ kolekcja prywatna, Poznań

Cena wywoławcza:
9 000 zł

Estymacja:
13 000–16 000 zł

Numer katalogowy: 85

Artur Żmijewski(ur. 1966)

Pejzaż bez bohatera, 2015

akwarela, gwasz, papier; 25 × 35 cm

sygnowany na odwrocie: „Artur Żmijewski | »Pejzaż bez bohatera«„; pieczątka z nazwiskiem

artysty i datą 2015–07–30; naklejona kartka z napisem „38. ARTUR ŻMIJEWSKI”

Cena wywoławcza:
3 800 zł ●

Estymacja:
4 500–5 500 zł

Numer katalogowy: 86

Wojciech Zubala(ur. 1964)

bez tytułu, 2015

olej, płótno; 80 × 100 cm

Cena wywoławcza:
7 500 zł

Estymacja:
9 000–12 000 zł

Numer katalogowy: 87

bez tytułu, ok. 2000

olej, płótno; 81 × 60 cm

Cena wywoławcza:
7 000 zł ●

Estymacja:
8 000–10 000 zł

Numer katalogowy: 88

Magdalena Starska(ur. 1980)

Płodne rośliny, 2017

olej, płótno; 150 × 120 cm

sygnowany na odwrocie: „Magdalena Starska | 2017 | »Płodne rośliny«”

Cena wywoławcza:
3 000 zł

Estymacja:
5 000–7 000 zł

Numer katalogowy: 89

Róża Litwa(ur. 1982)

bez tytułu, 2010

olej, papier; 41×29 cm (w świetle oprawy)

sygnowany na odwrocie: „RÓŻA LITWA 2010” (zdjęcie sygnatury naklejone na oprawie)

Cena wywoławcza:
1 500 zł ●

Estymacja:
2 500–3 500 zł

Numer katalogowy: 90

Kornel Janczy(ur. 1984)

Epicentrum, 2012

akryl, płótno; 21 × 30 cm

sygnowany na odwrocie: „Kornel Janczy 2012”

Cena wywoławcza:
1 000 zł

Estymacja:
1 500–2 500 zł

Numer katalogowy: 91

Krzysztof Skiba(ur. 1964)

Generał wybiera mniejsze zło, 1988/2017

technika własna/szablon, podłoże z muru, płótno; 60 × 70 cm

sygnowana na odwrocie; edycja 1/12

  • Sikorski Tomasz, Rutkiewicz Marcin, Graffiti w Polsce, Warszawa 2011, s.70–73.
  • Krzysztof Skiba, Komisariat naszym domem – Pomarańczowa Historia, Narodowe Centrum Kultury, s. 66.
  • Artyści wariaci anarchiści. Opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80-tych, Krzysztof Skiba, Jarosław Janiszewski, Paweł Konjo Konnak, Narodowe Centrum Kultury.

Cena wywoławcza:
1 000 zł

Estymacja:
1 500–2 500 zł