18.12.10 | Aukcja Sztuki Nowoczesnej i Klasycznej

Termin aukcji: 10 grudnia 2018 r., godz. 19.00 w siedzibie Domu Aukcyjnego Libra, ul. Złota 48/54, budynek Hotelu Mercure,

Wystawa czynna w dniach 26.11-10.12.2018 w godz. 10.00–18.00 (poniedziałek–piątek; sobota 11.00-15.00, w niedzielę nieczynne).

Podczas aukcji można licytować osobiście, telefonicznie lub też złożyć ofertę z limitem oraz za pośrednictwem artinfo.pl, jak również przez Internet na portalu www.liveauctioneers.com

W przypadku licytacji przez Internet opłata aukcyjna wynosi 23%. Po zarejestrowaniu się na portalu aukcyjnym, należy poczekać na kontakt z naszym pracownikiem, który po weryfikacji danych, akceptuje klienta do udziału w aukcji. Prosimy o rejestrowanie się na aukcje nie później niż 12 godzin przed rozpoczęciem licytacji.

Kontakt w sprawie obiektów: Anna Palacz
anna.palacz@artlibra.pl
+48 660 299 912

Marek Włodarski(1898–1960)

Martwa natura z motylem, 1955

olej, papier naklejony na tekturę; 28 × 40 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d. „Włodarski | 955”

Marek Włodarski. W stulecie urodzin, Willa Struviego, Warszawa 2003.
XXVIII Biennale di Venezia, Wenecja 1956, nr kat. 51.

Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903–1960, katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, red. B. Askanas, Warszawa 1981–1982, poz. kat. II 42, s. 70.

Estymacja:
45 000–55 000 zł ●

Cena wylicytowana:
32 000 zł

Marek Włodarski(1898–1960)

Historia naturalna skały, 1930

ołówek, papier; 33 × 23 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d. „Włodarski 1930” (wtórnie); z tyłu na oprawie opisy muzealne (ołówkiem): „IV 549 | 1741”

Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903–1960, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1981–1982, poz. kat. IV 549.
Wystawa grupy Artes, Wrocław 1969, poz. kat. 98.
• ZSP Warszawa, 1966, poz. kat. 16.

Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903–1960, katalog
wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, red. B.
Askanas, Warszawa 1981–1982, poz. kat. IV 549, s. 109.
• P. Łukaszewicz, Zrzeszenie artystów plastyków Artes 1929-1935, Wrocław 1975, il. 119.

Estymacja:
40 000–50 000 zł ●

Cena wylicytowana:
40 000 zł

Jerzy Janisch(1901–1962)

Manekiny, ok. 1942

gwasz, tempera, papier, płótno; 98 × 122 cm

  • Bruno Schulz. Rzeczywistość przesunięta, Muzeum Literatury, 2012 r.

Estymacja:
17 000–25 000 zł ●

Cena wylicytowana:
21 000 zł

Louis Marcoussis(1878-1941)

Martwa natura ze skrzypcami, 1921

gwasz, akwarela, ołówek, papier; 41×34 cm

sygnowany śr.: „marcoussis 1921”, na odwrocie nalepka: „L. Marcoussis | Stilleben mit Violine” | 1921 | Gouache, Aquarelle und Bleistift auf Karton | 41×31 | signiert und datiert: Marcousso 1921. | Nr. E349” oraz nalepka: „Merrill Chase”

Proweniencja:

  • Anatol Mühlstein, Paryż
  • Katharine Kuh, Chicago
  • Merill Chase, Chicago

  • 1935, Nowy Jork, Marie Harriman Gallery (według Jean Lafranchis oraz Alicji Halickiej ekspozycja tej wystawy obejmowała aż 28–29 gwaszy Ludwika Markusa oraz prace Braque’a, Grisa, Legera, Lipchitza, Picassa.)

Ekspertyzy:

  • Barbara Brus-Malinowska, Warszawa, 21 listopada 2014.
  • Ekspertyza chemiczna, potwierdzającą autentyczność.

Estymacja:
190 000–250 000 zł ●

Cena wylicytowana:
175 000 zł

Henryk Stażewski(1894-1988)

Kompozycja (P-Praesens), 1930/1966

olej, płótno; 69×57,5 cm

sygnowany l.d.: „H. STAŻEWSKI”, p.d.: „1930”; na odwrocie na blejtramie: „HENRYK STAŻEWSKI” oraz nalepka: „H. Stażewski | „Composition (P-Praesens)” 1930/1966 | oil on canvas; 27 I/5in. by 22 7/I0in. | 69,1 cm by 57,7 cm | signed and dated. | Coll. M. Chalette, New York”

Praca posiada ekspertyzę chemiczną potwierdzającą autentyczność.

Proweniencja:

  • kolekcja prywatna, Berlin
  • kolekcja Madeleine Chalette-Lejwa, Nowy Jork
    (dar od artysty)

Estymacja:
400 000–500 000 zł ●

Cena wylicytowana:
320 000 zł

Jonasz Stern(1904–1988)

Portret kanibala, 1984

asamblaż/technika mieszana, płyta; 52 × 117 cm
sygnowany p.d: „STERN | 984”, na odwrocie nalepki wystawowe

  • Jonasz Stern, Krajobraz po zagładzie, MOCAK, Kraków 2016

  • katalog wystawy Jonasz Stern, Krajobraz po zagładzie, MOCAK, Kraków, 2016

Estymacja:
140 000–160 000 ●

Cena wylicytowana:
110 000 zł

Erna Rosenstein(1913–2004)

Zygzaki, 1960

olej, płótno; 60,5 × 79,5 cm
sygnowany p.d. „Rosenstein 1960”, na odwrocie numer muzealny „MNG/SW/639/MR.D.” (blejtram)

Proweniencja:

  • kolekcja Bogdana Jakubowskiego (depozyt w Muzeum Narodowym w Gdańsku)

  • Muzeum Narodowe w Gdańsku, galeria stała

  • Przewodnik po kolekcji polskiej sztuki wspólczesnej. Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Galeria Stała, Gdańsk, 2004, s. 34.,
  • Polska awangarda malarska 1950–1970 z kolekcji Bogdana Jakubowskiego, Paryż/Gdańsk, 2004, s. 49.

Estymacja:
270 000–330 000 zł ●

Cena wylicytowana:
270 000 zł

Erna Rosenstein(1913–2004)

bez tytułu, 1965

tusz, papier; 22 × 31 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d. „Erna Rosenstein | 1965”

Estymacja:
30 000–50 000 zł ●

Cena wylicytowana:
23 000 zł

Aleksander Kobzdej(1920–1972)

Postacie, 1941

olej, płótno; 65 × 54 cm
sygnowany p.d. „Kobzdej | 1941”

Estymacja:
5 500–7 500 zł ●

Cena wylicytowana:
6 000 zł

Jan Lebenstein(1930–1999)

Figura osiowa, 1960

pióro, tusz, papier; 58 × 43 cm
sygnowany p.d.: „LEBENSTEIN 60”

  • Jan Lebenstein. Pieczęć Erosa i Tanatosa. Paryż, lata 60., Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2010

  • Jan Lebenstein, Figury, Paryż 1960–63, Kalendarz Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską; Jan Lebenstein, Warszawa-Paryż. Prace z lat 1956–1972, Warszawa, 2010, s. 68.

Estymacja:
35 000–45 000 zł ●

Cena wylicytowana:
16 000 zł