Aukcja Sztuki Nowoczesnej i Klasycznej

Termin aukcji: 22 października 2018 r., godz. 19.00 w siedzibie Domu Aukcyjnego Libra, ul. Złota 48/54, budynek Hotelu Mercure,

Wystawa czynna w dniach 1.10-22.10.2018 w godz. 10.00–18.00 (poniedziałek–piątek; sobota 11.00-15.00, w niedzielę nieczynne).

Podczas aukcji można licytować osobiście, telefonicznie lub też złożyć ofertę z limitem oraz za pośrednictwem artinfo.pl, jak również przez Internet na portalu www.liveauctioneers.com

W przypadku licytacji przez Internet opłata aukcyjna wynosi 23%. Po zarejestrowaniu się na portalu aukcyjnym, należy poczekać na kontakt z naszym pracownikiem, który po weryfikacji danych, akceptuje klienta do udziału w aukcji. Prosimy o rejestrowanie się na aukcje nie później niż 12 godzin przed rozpoczęciem licytacji.

Kontakt w sprawie obiektów: Anna Palacz
anna.palacz@artlibra.pl
+48 660 299 912

Marek Włodarski 1898–1960

Balustrada, ok. 1927

ołówek, papier żeberkowy; 47,9 × 31,5 cm; na odwrocie napis ołówkiem: „IV 319 | 1430”

• Marek Włodarski | Henryk Streng (1898-1960). Między
centrum a peryferiami, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki,
Lwów 2013, poz. kat. 22.
centrum a peryferiami, Państwowa Galeria Sztuki
w Sopocie, Sopot 2013, poz. kat. 22.

centrum a peryferiami, katalog wystawy w Państwowej
Galerii Sztuki w Sopocie, red. zbior., Sopot 2013, il. 24, s. 151.
• Czarownik przy zielonej skale. Marek Włodarski/Henryk
Streng, red. J. Chrobak, J. Michalik, M. Wilk, Poznań 2009, il.
27, s. nlb.

Estymacja:
25 000–30 000 zł ●

Marek Włodarski1898–1960

Dwaj jeźdźcy (Pożegnanie żołnierzy), 1931

gwasz, papier; 20 × 26 cm (w świetle oprawy); datowany p.d. „1931”; i nr inwentarzowy: „62”

• Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903–1960, Muzeum
Narodowe w Warszawie, Warszawa 1981–1982, poz. kat. IV
319.

literatura:
• Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903–1960, katalog
wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, red. B.
Askanas, Warszawa 1981–1982, poz. kat. IV 319, s. 98

Estymacja:
30 000–40 000 zł ●

Wacław Borowski1885–1954

Dwie kobiety z psem i wilkiem, nd.

pastel, papier; 34 × 40 cm; sygnowany p.d. „W. Borowski”

Estymacja:
33 000–40 000 zł ●

Jan Cybis1897–1972

Pejzaż, 1938

olej, płótno; 60 × 70,3 cm; sygnowany na odwrociu: „Jan Cybis/+1938”

praca posiada ekspertyzę historyczki sztuki Teresy Marii Lisek oraz potwierdzenie
autentyczności Jacka Cybisa.

Estymacja:
80 000–110 000 zł ●

Judyta Sobel1924–2012

Abstrakcja, 1948

olej, płótno; 49,5 × 60,5 cm; sygnowany i datowany p.d.: „J.SOBEL | 48”

Estymacja:
18 000–25 000 zł ●

Marian Konarski1909–1998

Ślepcy, 1954

olej, płótno; 64 × 125 cm, sygnowany p.d. „M. Konarski 54”, na odwrocie autorski napis: „54 „ŚLEPCY” oraz nalepka z wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu

• Marian Konarski (1909–1998). Szczepowy Rogatego Serca
– malarstwo, rzeźba, rysunek, katalog wystawy, Muzeum
Okręgowe w Toruniu, red. nauk. A. Kroplewska-Gajewska,
Toruń, 2015 r., kolorowa reprodukcja na tylnej części okładki.
• Zapomniani mistrzowie, Łukasz Radwan, „Wprost”, nr 26,
2008, s. 110–111.
• Z Konarskim przez dziesięciolecia, Agata Niebudek, „Gazeta
Kielecka”, 20.01.1994

• Marian Konarski (1909–1998). Szczepowy Rogatego Serca –
malarstwo, rzeźba, rysunek, Muzeum Okręgowe w Toruniu,
2015

Estymacja:
30 000–50 000 zł ●

Jan Ziemski1920–1988

Kompozycja abstrakcyjna II, z serii „Kosmicznej”, 1958

olej, deska; 56,5 × 65,5 cm; na odwrocie nalepka z sygnaturą i opisem: „Jan Ziemski | Komp. abstr. II – 1958 | Serja Kosmiczna | wł. Jan Ziemski | Lublin”

Estymacja:
55 000–75 000 zł ●

Roman Opałka1931–2011

bez tytułu (stragan), 1963

olej, tektura; 30 × 42 cm; sygnowany na odwrocie: „R. OPALKA 1963”

Estymacja:
17 000–24 000 zł ●

Jerzy Nowosielski1923–2011

Półakt, 1967

tempera, olej, płótno;80 × 60 cm; sygnowany na odwrocie: „JERZY NOWOSIELSKI | 1967”; nalepka Muzeum Sztuki w Łodzi z informacją o udziale pracy w wystawie w Paryżu oraz pieczątką Urzędu Celnego

proweniencja:
• Galeria Starmach, Kraków

• Peinture moderne polonaise. Sources et recherches,
Musée Galliera, Paryż 1969

Estymacja:
150 000–180 000 zł ●

Andrzej Wróblewski1927–1957

Inwalida / Usta, 1956

praca dwustronna: gwasz, tusz, papier; 29,5 × 42 cm; „Usta” opisane p. śr. „12.36”

• Andrzej Wróblewski. Unikanie stanów pośrednich, red. M.
Ziółkowska, W. Grzybała, Warszawa 2014, s. 5–6
• Andrzej Wróblewski 1927–1957. Wystawa w 50. rocznicę
śmierci, katalog wystawy w Muzeum Narodowym
w Warszawie, red. J. Kordjak-Piotrowska, Warszawa 2007, s.
22 (Usta) i 123 (Kaleka, tu jako Inwalida).

śmierci, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2007,
poz. kat. 37 (eksponowana tylko praca Inwalida)

Estymacja:
340 000–390 000 zł ●

Jan Lebenstein1930–1999

Inassouvissement (Nienasycenie), 1970

olej, płótno; 97 × 130 cm; sygnowany p.d. „Lebenstein 70”, na odwrocie: „Lebenstein | 1970 | „inassouvissement” | format 60 F”

• Jan Lebenstein. Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż, lata 60.,
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2010 (obraz
reprodukowany na oficjalnym plakacie wystawy).
• Jan Lebenstein, Bodley Gallery, Nowy Jork, 1972.

• Jan Lebenstein: Warszawa – Paryż. Prace z lat 1956-1972,
katalog towarzyszący wystawie w Zachęcie Narodowej
Galerii Sztuki, red. P. Kłoczkowski, A. Szewczyk, Warszawa
2010, s. 179.
• P. Kłoczkowski, Witkacy – Brześć – Lebenstein, „Akcent –
literatura i sztuka”, 1991, nr 1 (43), s. 163.
• Jan Lebenstein, katalog wystawy w Bodley Gallery, Nowy
Jork, 1972.

• E. Maurizi, Lebenstein et les siens, Pollenza 1972.

Estymacja:
300 000–400 000 zł ●

Numer katalogowy: 13

Erna Rosenstein1913–2004

bez tytułu, 1980

olej, papier; 22,5 × 26 cm; sygnowany l.d. „E. Rosenstein”, p.d. „1980”

Estymacja:
18 000–27 000 zł ●

Erna Rosenstein1913–2004

Nie wiadomo skąd świeci, 1986

olej, pastel, aksamit, deska; 18 × 18 cm; sygnowany na odwrocie: „18 × 18 | >>NIEWIADOMO SKĄD ŚWIECI<< | E. Rosenstein | ewentualnie 1984”

Estymacja:
36 000–42 000 zł ●

Numer katalogowy: 15

Bogusław Szwacz1912–2009

bez tytułu, 6/1975

olej, płótno; 185 × 120 cm; datowany p.d. „1975”

Estymacja:
48 000–55 000 zł ●

Numer katalogowy: 16

Rajmund Ziemski1930–2005

Pejzaż 3/67, 1967

olej, płótno; 135 × 95 cm; opisany na odwrocie: „RAJMUND ZIEMSKI | PEJZAŻ 3/67 | 135 × 95 | 1967”

Estymacja:
60 000–80 000 zł

Alfred Lenica1899–1977

Biologiczny popęd – namowa, 1959–64

olej, płótno; 89 × 106 cm; sygnowany p.d. „Lenica”, opisany na odwrocie „ALFRED LENICA | WARSZAWA | 1959–64 | „NAMOWA” | „BIOLOGICZNY POPĘD” | 89 × 106”

Estymacja:
60 000–85 000 zł ●

Numer katalogowy: 18

Alfred Lenica1899–1977

Kompozycja

tusz, papier; 68 × 97,5 cm; sygnowany p.d. „Lenica”

Estymacja:
35 000–44 000 zł ●

Zbigniew Makowskiur. 1930

Te quaerens Ariadna, 1996

olej, akryl, deska; 40 × 50 cm; sygnowany wzdłuż górnej krawędzi: „te quaerens Ariadna. Zbigniew Makowski f. V.1996.”, na odwrocie autorski napis: „Te quaerens, Ariadna, tuoquo | incensus amoro. | Catullus Carmen 64, 253 | Zbigniew Makowski f .V.1996”, nalepka z Galerie Alice Pauli oraz nalepki
inwentarzowe

Estymacja:
17 000–23 000 zł ●

Numer katalogowy: 20

Zbigniew Makowskiur. 1930

Kompozycja, 1971

gwasz, akwarela, tusz, papier; 55 × 74,5cm; sygnowany wzdłuż dolnej krawędzi: „Zbigniew Makowski fecit 1971”

Estymacja:
32 000–40 000 zł ●

Numer katalogowy: 21

Zdzisław Beksiński1929–2005

bez tytułu, 1958

tusz, papier; 30 × 21 cm; datowany p.g. „24.7.58”

• Zdzisław Beksiński. Prace na papierze 1957-1962, Państwowa
Galeria Sztuki, Sopot 2004.

Galeria Sztuki, Sopot 2004, s. 31.

Estymacja:
5 500–6 600 zł ●

Roman Opałka1931–2011

Studium dotykowe, 1958

tusz, gwasz, papier; 84×27 cm (w świetle oprawy); sygnowany p.d.: „R. OPALKA”

Estymacja:
25 000–45 000 zł ●

Jacek Sienicki1928–2000

Wnętrze geometryczne, 1982

olej, płótno; 160 × 110 cm; sygnowany na odwrocie: „Sienicki | Jacek 82”

Estymacja:
33 000–45 000 zł ●

Tadeusz Dominik1928–2014

Łąki, 1974

akryl, płótno; 90 × 110 cm; sygnowany p.d. „Dominik”, na odwrocie: „DOMINIK 1974 | ŁĄKI ACRYL 90 × 110”

Estymacja:
28 000–35 000 zł ●

Jan Tarasin1926–2009

Sytuacja XIV, 1983

olej, płótno; 40 × 60 cm; sygnowany l.d. „Jan Tarasin 83”, na odwrocie: „JAN TARASIN | SYTUACJA XIV.83”

Estymacja:
75 000–90 000 zł ●

Jan Berdyszak1934–2014

Miejsce rezerwowane – Brahmanda, 1973/74

akryl, płótno naklejone na deskę; 65,5 × 73 cm; sygnowany na odwrocie: „JAN | BER | DYSZ | AK | 1973–74 | AKRYL | Miejsce rezerwowane | – Brahmanda”

Estymacja:
55 000–70 000 zł ●

Numer katalogowy: 27

Jan Berdyszak1934–2014

Koło podwójne żółto-czerwone, 1969

tempera, karton; 71 × 47 cm; sygnowany l.d. „JAN | BER | DYSZ | AK | 1969”, na odwrocie: „Koło podwójne | żółto czerwone | 1969”
estymacja: 30 000–42 000 zł

Estymacja:
30 000–42 000 zł ●

Numer katalogowy: 28

Tadeusz Łodziana1920–2011

Krągła, nd.

brąz patynowany, drewniana podstawa; 29,5 × 39 × 20 cm; sygnowany monogramem artysty „TŁ”; na spodzie nalepka z danymi pracy

Estymacja:
12 000–17 000 zł ●

Jan Pamułaur. 1944

Obiekt geometryczny 2017/1, 2017

akryl, drewno; 195 × 79 × 6,5 cm; sygnowany na odwrocie: „JAN PAMUŁA | OBIEKT GEOMETRYCZNY | 2017/1 | 2017”

Estymacja:
20 000–40 000 zł ●

Jan Ziemski1920–1988

Kompozycja op-artowska, lata 60.

relief/akryl, płyta; 60 × 80 cm; sygnowany na odwrocie: „Jan Ziemski | Lublin”; częściowo zerwana nalepka z danymi pracy i artysty

Estymacja:
60 000–75 000 zł ●

Henryk Stażewski1894–1988

Relief nr 3, 1980

relief/akryl, płyta; 62,5 × 62,5 cm; sygnowany na odwrocie: „nr. 3 | 1980 | H. Stażewski”

Estymacja:
 80 000–95 000 zł ●

Janusz Orbitowski1940–2017

6/05, 2005

technika własna, relief, akryl, płótno; 70×50 cm; sygnowany na odwrocie: „Janusz ORBITOWSKI 2005 | 6/05 | 70×50 cm”

Estymacja:
12 000–14 000 zł ●

Janina Węgrzynowska1930–2010

Organy, 1991

relief/akryl, płyta, ple × i; 50 × 50 cm; sygnowany na odwrocie: „JANINA WĘGRZYNOWSKA | ORGANY 50 × 50 | ple × i-płytaakryl- tempera | 1991”

Estymacja:
9 500–13 000 zł ●

Andrzej Nowackiur. 1953

20.01.2005

relief/akryl, płyta; 99 × 99cm; sygnowany na odwrocie: „A. NOWACKI 2005 | 20.01.2005”

Estymacja:
30 000–42 000 zł ●

Koji Kamojiur. 1935

z serii „Małe bóle”, 1999–2001

akryl, płótno na desce, ołówek, pionki do gry w go; 74 × 103,5 cm; opisany na odwrocie: „Małe bóle / fragment”; naklejka z wystawy w Galerii Art Consulting

• Andzelm Gallery, Kamoji. Rysunek wewnętrzny, Lublin, 2007.
• Galeria Art Consulting, Koji Kamoji, Warszawa, 20 stycznia –
28 lutego 2001.

• S. Marzec, Harmonia współistnienia, „Art & Business”, nr
6/2007, s. 72.
• Kamoji. Rysunek wewnętrzny [katalog wystawy], Andzelm
Gallery, Lublin, 2007, s. 35.
estymacja:

Estymacja:
36 000–45 000 zł ●

Leon Tarasewiczur. 1957

bez tytułu, 2017

akryl, płótno; 60 × 80 cm; sygnowany na odwrocie: „L. Tarasewicz 2017 | Acrylic on canvas | 80 × 60”

Estymacja:
36 000–46 000 zł ●

Henryk Strumiłłour. 1938

Czerwone karły, 1963

olej, płótno; 135 × 50 cm; sygnowany na odwrocie: „HENRYK STRUMIŁŁO | „CZERWONE KARŁY” 1963 R. | 135 × 50 cm OLEJ”; na blejtramie dane adresowe artysty

Estymacja:
15 000–18 000 zł ●

Leon Tarasewiczur. 1957

bez tytułu, 2014

akryl, płótno; 130 × 170 cm; na odwrocie: „L. Tarasewicz 2014 | 130 × 170 | acryl on canvas”

Estymacja:
48 000–55 000 zł ●

Jan Dobkowskiur. 1942

Energia i piramida, 1981

akryl, olej, płótno; 147 × 97 cm; sygnowany na odwrocie: „Jan Dobkowski | „ENERGIA I PIRAMIDA” 1981 | 147 cm × 97 cm | OLEJ+ACRYL”

Estymacja:
30 000–40 000 zł

Włodzimierz Pawlakur. 1957

Powidok szklanki, 2017–18

olej, płótno; 100 × 70 cm; sygnowany na odwrocie: „WŁODZIMIERZ PAWLAK | POWIDOK SZKLANKI | 100 × 70 | 2017 | 2018”

Estymacja:
19 000–25 000 zł

Jarosław Modzelewskiur. 1955

Pomnik Obrońcom – Zwycięzcom. Krynica Zdrój, 2013

tempera żółtkowa, płótno; 160 × 120 cm; na odwrocie: „Jarosław | Modzelewski 2013 | Pomnik Obrońcom – Zwycięzcom. Krynica Zdrój | 135 × 160 | tempera żółtkowa”

Estymacja:
35 000–48 000 zł ●

Jarosław Modzelewskiur. 1955

Mała furtka, 1993

olej, płótno; 130 × 114 cm; sygnowany na odwrocie: „Jarosław Modzelewski | „Mała furtka” 1993 | 130 × 114 olej”

• Jarosław Modzelewski. Przegląd z malarstwa, Bunkier
Sztuki, Kraków, 2000, poz. kat. 38.
• Verteidigung der Moderne, Museum Würth, Künzelsau,
2000–2001.
• Nadzieja jako wynik uporczywego trwania w smutku
i samotności, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek
Ujazdowski, Warszawa, 1994.
• Malarstwo, Ośrodek Kultury Polskiej, Budapeszt, 1993.
• Kilka prostych obserwacji, BWA, Lublin, 1993.

• Jarosław Modzelewski. Przegląd z malarstwa, katalog
wystawy w Bunkrze Sztuki, red. zbior., Kraków 2000, s. 85.
• Verteidigung der Moderne, katalog wystawy w Museum
Würth, Künzelsau 2000, s. 232.
• Ł. Gorczyca, Od znaków do zmarszczek na twarzy.
O obrazach i malarstwie Jarosława Modzelewskiego, [w:]
Nieuchronne zawężenie pola zainteresowań, katalog
wystawy w Galerii Arsenał, Białystok 1997, s. 38.

Estymacja:
60 000– 80 000zł ●

Jan Wodyński1903–1988

Jesień w Kazimierzu, 1972

olej, płótno; 70 × 50 cm; sygnowany l.d. „WODYŃSKI”, na odwrocie autorski napis: „Jan Wodyński | Jesień w Kazimierzu d. [nieczytelne] | 1972 r. | wym. | 70 × 50 cm”

Estymacja:
8 500–11 000 zł ●

Jan Szancenbach1928–1998

Cyklameny, samowar, kosz z tykwami, 1997

olej, płótno; 75 × 85,5 cm; sygnowany p.d. „Szancenbach”, na odwrocie autorski napis: „JAN SZANCENBACH | CYKLAMENY, SAMOWAR, KOSZ | Z TYKWAMI | 1997”

Estymacja:
18 000–25 000 zł ●

Natalia LL ur. 1937

Natalia LL, Sztuczna fotografia, 1976

fotografia barwna, vintage print; 48 × 60 cm; sygnowany na odwrocie: „NATALIA LL | 1976”

Estymacja:
52 000–65 000 zł ●

Władysław Jackiewicz1924–2016

Bild XVII/99, 1999

olej, płótno; 87 × 65 cm; sygnowany p.d. „Jackiewicz”, opisany na odwrocie (blejtram): „W. JACKIEWICZ, BILD XVII/99, 87 × 65”

Estymacja:
12 000–17 000 zł ●

Józef Młynarskiur. 1925

Górnik z Kopalni im. Gen. Zawadzkiego, 1971

olej, płótno; 135 × 135 cm; sygnowany p.d. „Młynarski Józef, 1971”; na odwrocie l.d. „Józef Młynarski »Górnik z Kopalni im. Gen. Zawadzkiego« | 135×135 cm | olej”

Estymacja:
5 000–8 000 zł ●

Andrzej Sadowski1946–2016

Robert de Niro w filmie „Taksówkarz”, 1977

akryl, płótno; 84 × 102,5 cm; sygnowany p.d. „A. A. SADOWSKI | 1977”, na odwrocie (dwukrotnie): „127. | A. A. SADOWSKI, ŁÓDŹ | ROBERT DE NIRO W FILMIE TAKSÓWKARZ | AKRYL, WYM: 81 × 100 cm, 1977”; nalepki z danymi pracy w języku polskim i niemieckim

Estymacja:
28 000–35 000 zł

Teofil Ociepka1891–1978

bez tytułu, 1965

olej, płyta; 22 × 30 cm (w świetle oprawy); sygnowany p.d. „T. Ociepka | 1965 r.”

Estymacja:
5 000–8 000 zł ●

Edward Dwurnikur. 1943

Sopot, 1989

olej, płótno; 95 × 95 cm; sygnowany p.d. „SOPOT | 1989 | E. DWURNIK”, na odwrocie: „1989 | E. DWURNIK | SOPOT | NR: IX-394 | 1355”

literatura:
• Dwurnik. Spis cykli malarskich, oprac. P. Dwurnik, Warszawa
2001, poz. kat. 394.

Estymacja:
32 000–40 000 zł ●

Piotr Młodożeniecur. 1956

F. petit, 2011

olej, płótno; 110 × 150 cm; sygnowany na odwrocie: „PIOTR MLODOZENIEC | 2011 | f.petit”; zamazane napisy

Estymacja:
4 500–7 000 zł ●

Numer katalogowy: 52

Irmina Staś, Paweł Matyszewski

Trwanie, 2016

olej, płótno; 135 × 120 cm

Estymacja:
19 000–25 000 zł

Numer katalogowy: 53

Jakub Ciężkiur. 1979

Dach II, 2015

akryl, olej, płótno; 120 × 150 cm

Tomasz Bielak, Jakub Ciężki, Sławomir Toman – Sick of
Reality, Galeria Labirynt, Lublin 2018.

Estymacja:
14 000–18 000 zł

Tomasz Kulkaur. 1979

Rozgrzeszenie, 2016

tempera jajowa, szlagmetal, sklejka; 45 × 47,5 × 8 cm

Idolatria, Galeria Propaganda, Warszawa 2017.

Estymacja:
7 000–10 000 zł

Paweł Matyszewskiur. 1984

Połowa, 2018

Estymacja:
10 000–12 000 zł

Numer katalogowy: 56

Aleksandra Bujnowskaur. 1979

Z serii „zielono-czarne”, 2016

olej, płótno; 60 × 80
sygnowany na odwrocie: „ALEKSANDRA BUJNOWSKA | „ZIELONO-CZARNE” 2016 | OLEJ NA PŁÓTNIE | 60 × 80 cm”

Estymacja:
5 700–7 000 zł •

Numer katalogowy: 57

Paweł Dunalur. 1978

Bez tytułu, 2007

olej, płótno; 150 × 150 cm
sygnowany na odwrocie

Estymacja:
5 500–7 000 zł •

Numer katalogowy: 58

Mikołaj Chylakur. 1975

Stan nieważkości, 2008

olej, płótno; 110 × 110 cm
sygnowany na odwrocie: „MIKOŁAJ CHYLAK | „STAN NIEWAŻKOŚCI” 2008 | ol./pł. 110 × 110 | www.mikolajchylak.com”

Estymacja:
4 900–6 000 zł •

Urszula Wilkur. 1959

Zdumiewająca rozrzutność natury (dyptyk), 2013

olej, płótno; 70 × 80 cm każda

sygnowane na odwrocie

Estymacja:
8 500–12 000 zł

Numer katalogowy: 60

Jan Naliwajkour. 1938

bez tytułu, 1986

technika własna/plex i; 50 × 38,5 × 8,5 cm
sygnowany p.d. „1986 | J. Naliwajko”

Estymacja:
5 000–6 500 zł •

Numer katalogowy: 61

Wojciech Cieśniewskiur. 1958

Głowa Judyty, 2007

olej, płótno; 65 × 55 cm
sygnowany na odwrocie: „Autor: WOJCIECH CIEŚNIEWSKI | Tytuł: GŁOWA JUDYTY [skreślone] | OL. PL. 65 × 55 | 2007 rok”; autorskie napisy w języku polskim i włoskim

Veni Vidi. La vita continua. Cieśniewski – sequenza dell’energia vitale, Wenecja, 2018 (reprodukowany w katalogu).
Hommage a Balthus, Musée Gutenberg, Fryburg, 2009
(reprodukowany w katalogu).
• Galeria Atelier Fribourg – Nord, Fryburg.
Rekonstrukcja zdarzeń, Galeria DAP, Warszawa, 2008
(reprodukowany w katalogu)

Estymacja:
14 000–17 000 zł

Numer katalogowy: 62

Julian Fałat1853-1929

Bystra, 1918

akwarela, papier; 49 × 66,5 cm
sygnowany l.d. „J. Fałat | Bystra 1918”

Estymacja:
40 000–55 000 zł

Numer katalogowy: 63

Leon Wyczółkowski1852-1936

Sowa, 1905

pastel, tektura; 69 × 45 cm
sygnowany l.g. „L. Wyczółkowski | 1905”

Estymacja:
60 000–80 000 zł

Numer katalogowy: 64

Julian Fałat1853-1929

Bystra, 1917

akwarela, papier; 59,5 × 137,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.d. „J. Fałat | Bystra 917”

Estymacja:
60 000–80 000 zł

Numer katalogowy: 65

Olga Boznańska 1865-1940

Autoportret, ok. 1905

olej, tektura; 23 × 20 cm
sygnowany l.d. „Boznańska”; na odwrocie nalepki wystawowe z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz nalepki z danymi pracy w języku polskim i francuskim

• Bobrowska-Jakubowska, Paryskie ślady, 1994, s. 37
• A. Król, Boznańska nieznana, Kraków 2005.
Olga Boznańska (1865–1940), katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, red. zbior., Warszawa 2015, s. 171.
Olga Boznańska (1865–1940), katalog wystawy
w Muzeum Narodowym w Krakowie, red. E. Bobrowska, U. Kozakowska-Zaucha, Kraków 2015, s. 125.

• 1990, Paryż, Biblioteka Polska
Olga Boznańska (1865–1940), Muzeum Narodowe
w Warszawie, 2015, poz. kat. 78.
w Krakowie, 2014–2015, poz. kat. I.16.

proweniencja:
• kolekcja prywatna, Francja
• kolekcja Wojciecha Borzobohatego, Paryż

Estymacja:
150 000–200 000 zł

Numer katalogowy: 66

Władysław Ślewiński 1856-1918

Dzban z petuniami i różą, 1904

olej, płótno; 46,5 × 38,5 cm
na odwrociu pieczęć: „WŁADYSŁAW ŚLEWIŃSKI | ze spuścizny | POŚMIERTNEJ”, odręcznie: „E. Ślewińska”

• Wystawa monograficzna, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1983, nr. kat. 141.

• W. Jaworska, Władysław Ślewiński, Warszawa, 1991, s. 93.
• katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Warszawie, red. W. Jaworska, Warszawa, 1983, il. 121, s.

proweniencja:
• kolekcja Eugenii Ślewińskiej, Paryż
• kolekcja rodziny Primel, Paryż
• kolekcja Marie Louise Lagrange, Tours
• kolekcja A.G Altschul, Nowy Jork

Estymacja:
270 000–350 000 zł

Numer katalogowy: 67

Szymon Mondzain1888-1979

Kwiaty, 1959

olej, płótno; 54,7 × 45,7 cm
sygnowany p.d. „„Mondzain. | 1959””; napisy na odwrocie: „Salon d`Automne 1960 | No 532”, niżej: „MONDZAIN | Fleurs No 7”, niżej: „31bis | Rue Campagne Premiere | Paris XIVe”

• „Gra obrazów” Muzeum Narodowe w Kielcach, maj–wrzesień 2011

• Katalog wystawy „Gra obrazów” Muzeum Narodowe
w Kielcach, maj–wrzesień 2011

Estymacja:
13 000–17 000 zł •

Numer katalogowy: 68

Jan Václav Mrkvička1856-1938

Wypoczynek, pocz. XX w.

olej, deska; 33×24 cm
sygnowany l.d.

Estymacja:
8 500–14 000 zł

Numer katalogowy: 69

Tony Binder1868-1944

Akt kobiecy, 1920

olej, płyta; 37,5 × 59,7 cm
sygnowany p.g.: „Tony Binder 1920”

Estymacja:
14 000–22 000 zł

Numer katalogowy: 70

Mieczysław Reyzner1861-1941

Na nieszporach, 1892

olej, płótno; 143 × 180 cm
sygnowany na odwrocie: „Mieczysław REYZNER | Paryż 1892”

Powszechna Krajowa Wystawa pod protektoratem
Najmiłościwszego Cesarza i Króla Franciszka Józefa I, Lwów, 1894, Pawilon Sztuki Współczesnej. Obraz zdobył złoty medal wystawy.

Powszechna Krajowa Wystawa. Katalog Ilustrowany
Wystawy Dzieł Sztuki we Lwowie, Lwów 1894, poz. kat. 205, s. nlb. (rycina z fragmentem obrazu)
• „Tygodnik Illustrowany”, 1893, nr 209 (rycina na okładce).

Estymacja:
100 000–150 000 zł

Numer katalogowy: 71

Gustave Jean Jacquet1846-1909

Rudowłosa dziewczyna, II połowa XIX w.

olej, płótno; 46,5 × 55,5 cm
sygnowany p.d. „G. Jacquet”

Estymacja:
70 000–90 000 zł

Numer katalogowy: 72

Cyprian Dylczyński 1836-1909

Gra w karty, 1857

olej, płótno; 55 × 68 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.d. „C. Dylczyński 1857”

Estymacja:
16 000–22 000 zł

Numer katalogowy: 73

Louis de Leeuw1875-1931

Leśna dróżka, nd.

olej, deska; 37,5 × 27 cm
sygnowany l.d. „L. DE LEEUW”

w Kielcach, maj–wrzesień 2011

Estymacja:
3 500–6 000 zł

Numer katalogowy: 74

SZKOŁA WŁOSKA

Pejzaż śródziemnomorski, XVIII w.

olej, płótno dublowane; 55 × 102 cm

Praca posiada ekspertyzę chemiczną dra Mirosława Wachowiaka (Zakład Konserwacji i Restauracji Sztuki Nowoczesnej, UMK w Toruniu).

Estymacja:
19 000–25 000 zł

Numer katalogowy: 75

SZKOŁA TOSKAŃSKA

Droga do miasta, nd.

olej, deska; 27,5 × 31 cm
sygnowany p.d. (nieczytelnie)

Estymacja:
6 500–9 000 zł

Numer katalogowy: 76

Stanisław Straszkiewicz1870-1925

Pejzaż, nd.

olej, płótno naklejone na tekturę; 25 x 37 cm
u dołu napis: „Stwierdzam autentyczność szkicu ś. p. męża mego Stanisława Straszkiewicza Janina Straszkiewicz”

• „Gra obrazów” Muzeum Narodowe w Kielcach, majwrzesień
2011
w Kielcach, maj–wrzesień 2011

Estymacja:
5 000–7 000 zł