Aukcja Sztuki Nowoczesnej

Termin aukcji: 6 czerwca 2018 r., godz. 19.00 w siedzibie domu aukcyjnego przy ul. Złotej 48/54

Wystawę przedaukcyjną zwiedzać można w siedzibie domu aukcyjnego: ul. Złota 48/54,
budynek Hotelu Mercure,

Wystawa czynna w dniach: 22 maja–6 czerwca w godz. 10.00–19.00 (poniedziałek–sobota; w niedzielę nieczynne).

Podczas aukcji można licytować osobiście, telefonicznie lub też złożyć ofertę z limitem oraz za pośrednictwem artinfo.pl, jak również przez Internet na portalu www.liveauctioneers.com

W przypadku licytacji przez Internet opłata aukcyjna wynosi 23%. Po zarejestrowaniu się na portalu aukcyjnym, należy poczekać na kontakt z naszym pracownikiem, który po weryfikacji danych, akceptuje klienta do udziału w aukcji. Prosimy o rejestrowanie się na aukcje nie później niż 12 godzin przed rozpoczęciem licytacji.

Kontakt w sprawie obiektów: Anna Palacz
anna.palacz@artlibra.pl
+48 660 299 912

Marek Włodarski (Henryk Streng)(1898-1960)

Kompozycja z melonikiem i dymiącym kominem, ok. 1928

ołówek, papier; 23,5 × 16 cm (w świetle passe-partout)
na odwrocie napis na oprawie: „IV 349 | 1496”

Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903–1960, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1981, poz. kat. nr IV.349.

Cena wywoławcza:
14 000 zł ●

Estymacja:
18 000-25 000 zł

Cena wylicytowana:
16 000 zł

Kompozycja. Szkic do zaginionego obrazu „Dwaj Murzyni”, 1926

ołówek, papier; 30,5 × 23 cm (w świetle passe-partout)
datowany p.d. „28. II 926”; na odwrocie napis na oprawie: „IV 259”

Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903–1960, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1981, poz. kat. nr IV.259.

Cena wywoławcza:
25 000 zł ●

Estymacja:
38 000-45 000 zł

Cena wylicytowana:
31 000 zł

Bronisław W. Linke(1906-1962)

Mogiła, 1933

akwarela, tusz, drapanie, papier; 54,4 × 41,5 cm
sygnowany p.d.: „BWLinke 1933”

Cena wywoławcza:
40 000 zł ●

Estymacja:
48 000-60 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Adam Marczyński(1908-1985)

Pejzaż industrialny, II poł. lat 30. XX wieku

olej, płótno; 56 × 45 cm
sygnowany p.g.: „adam marczyński”; na odwrocie pieczęć producenta opraw

Praca posiada ekspertyzę chemiczną potwierdzającą autentyczność.

Cena wywoławcza:
50 000 zł ●

Estymacja:
70 000-80 000 zł

Cena wylicytowana:
55 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Louis Marcoussis(1878-1941)

Violin, bouteille, fleurs dans un verre et six de pique, 1919

gwasz, ołówek, karton; 49 × 33,5 cm
sygnowany śr.d. „marcoussis 1919”, na odwrociu: „No 73”, wzdłuż krawędzi: „Violin, bouteille, fleurs dans un verre et huit de pique” na odwrociu na oprawie fotokopie nalepek z odwrocia: „Galeria Henri Creuzevault, Paryż” oraz opisy pracy

Proweniencja:
• Galerie Creuzevault, Paryż
• Kolekcja prywatna, Paryż
• Lipert Gallery, Brooklyn, Nowy Jork

Praca posiada ekspertyzę potwierdzającą autentyczność autorstwa prof. dr hab. Jerzego Malinowskiego

Cena wywoławcza:
70 000 zł

Estymacja:
90 000-130 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Roman Opałka(1931-2011)

Portret kobiety, lata 50. XX w.

olej, karton, płyta; 33 × 25 cm (w świetle oprawy)
sygnowany na odwrocie wraz z dodatkowym szkicem

Cena wywoławcza:
20 000 zł ●

Estymacja:
30 000-40 000 zł

Cena wylicytowana:
dostępny w ofercie poaukcyjnej

Jerzy Nowosielski(1923-2011)

Scena erotyczna, lata 50. XX w.

tusz, papier; 33 × 22,5 cm
sygnowany na odwrocie p.d. „J. Nowosielski”

Cena wywoławcza:
8 000 zł ●

Estymacja:
14 000-18 000 zł

Cena wylicytowana:
16 000 zł

Jerzy Nowosielski(1923-2011)

Akt, 1960

olej, płótno; 60,5 × 50 cm
na odwrocie na krośnie nalepka „Muzeum Narodowe w Poznaniu Pracownia konserwacji malarstwa i rzeźby”

Proweniencja:
• kolekcja prywatna, Polska,
• Galeria Starmach, lata 90. XX w.

Cena wywoławcza:
90 000 zł ●

Estymacja:
120 000-150 000 zł

Cena wylicytowana:
120 000 zł

Henryk Berlewi1894–1967

Trzy Maski (nr 2), 1922

olej, płótno; 34 × 47,5 cm
sygnowany p.d.: „H.BERLEWI.22”, na odwrocie naklejki wystawowe

Proweniencja:

• Kolekcja prywatna, Polska

• Dr Ruprecht Kurzrock, Berlin (krąg Der Sturm)

Cena wywoławcza:
85 000 zł ●

Estymacja:
150 000–220 000 zł

Cena wylicytowana:
110 000 zł

Erna Rosenstein(1913-2004)

Łzy?, 1993

technika własna, olej, szkiełka, płótno; 72,5 × 52 cm
sygnowany p.d. „1993 | E. Rosenstein”, na odwrocie „Łzy? | 1993 | E. Rosenstein”

Cena wywoławcza:
60 000 zł ●

Estymacja:
75 000-90 000 zł

Cena wylicytowana:
60 000 zł

Erna Rosenstein(1913-2004)

Kompozycja z rybą, 1963

pastel, tektura; 47,5 × 62 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: „Erna Rosenstein 1963”

Cena wywoławcza:
19 000 zł ●

Estymacja:
25 000-35 000 zł

Cena wylicytowana:
21 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Erna Rosenstein(1913-2004)

Bez tytułu, lata 70. XX w.

olej, płótno naklejone na płytę; 24,5 × 29,5 cm
sygnowany na odwrocie: „E. Rosenstein”

Cena wywoławcza:
18 000 zł ●

Estymacja:
33 000-45 000 zł

Cena wylicytowana:
19 000 zł

Numer katalogowy: 13

Rajmund Ziemski(1930-2005)

Bez tytułu, 1959

olej, płótno; 80 × 180 cm
sygnowany p.d. „R. ZIEMSKI | 59”, na odwrocie napis „34”

Cena wywoławcza:
48 000 zł

Estymacja:
60 000-80 000 zł

Cena wylicytowana:
55 000 zł

Rajmund Ziemski(1930-2005)

Pejzaż 37/77, 1977

olej, płótno; 125 × 45 cm
sygnowany l.d. „RAJMUND ZIEMSKI 77.”, na odwrocie: „RAJMUND ZIEMSKI | PEJZAŻ 37/77 | 125 × 45”

Cena wywoławcza:
18 000 zł ●

Estymacja:
25 000-40 000 zł

Cena wylicytowana:
18 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Numer katalogowy: 15

Arika Madeyska(1928-2004)

Kompozycja z kołem, nd.

olej, płótno (tkanina drukowana); 75,5 × 59,5 cm
sygnowany p.g.: „MADEYSKA”, na odwrocie: „Arika Jadwiga Madeyska” (sygnatura na krośnie, częściowo przysłonięta oprawą)

Cena wywoławcza:
12 000 zł ●

Estymacja:
17 000-22 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Numer katalogowy: 16

Tomasz Tatarczyk(1947-2010)

Dyptyk Biały, seria Księgi, 1982–83

olej, płótno, sznurek; 120 × 120 cm
sygnowany na odwrociu „Tomasz Tatarczyk | DYPTYK BIAŁY | 1982/83”

Tomasz Tatarczyk. Księgi, Galeria wizTUjąca, 2016.

Cena wywoławcza:
40 000 zł ●

Estymacja:
55 000-65 000 zł

Cena wylicytowana:
40 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Jacek Sienicki(1928-2000)

Wnętrze pracowni, 1983

olej, płótno; 136 × 82 cm
sygnowany p.d. „7 VIII 83 JS”; na odwrocie p.g.: „Jacek Sienicki | Wnętrze pracowni | nieb-szare | 1983”

Cena wywoławcza:
36 000 zł ●

Estymacja:
45 000-55 000 zł

Cena wylicytowana:

Numer katalogowy: 18

Bożenna Biskupska(ur. 1952)

Wytyczanie obrazu, 2000–2005

beton, brąz; cztery płyty, 40 × 26 × 6 cm każda

Cena wywoławcza:
8 500 zł ●

Estymacja:
13 000-18 000 zł

Cena wylicytowana:
8 500 zł (sprzedaż warunkowa)

Henryk Musiałowicz(1914-2015)

Z cyklu „Narodziny Ziemi”, 1987

technika mieszana, olej, złota farba, piasek, płyta pilśniowa; 38 × 55 cm
sygnowany na odwrocie: „Z CYKLU: NARODZINY ZIEMI | 38 × 55 | 1987 | MUSIAŁOWICZ”

Cena wywoławcza:
6 000 zł ●

Estymacja:
8 000-11 000 zł

Cena wylicytowana:

Numer katalogowy: 20

Jan Berdyszak(1934-2014)

Bez tytułu, 1987

akryl, karton; 54 × 99 cm (w świetle oprawy)
sygnowany: l.g.: „1987 | JAN | BER | DYSZ | AK”

Cena wywoławcza:
9 000 zł ●

Estymacja:
13 000-17 000 zł

Cena wylicytowana:

Numer katalogowy: 21

Jan Berdyszak(1934-2014)

Koło podwójne – kobaltowe, 1962

gwasz, tempera, tusz, celuloza; 59,5 × 31 cm
sygnowany na odwrocie: „1962 | KOŁO | PODWÓJNE – | – KOBALTOWE | gwasz | tempera | tusz | celuloza | JAN | BER | DYSZ | AK | 1962”

Cena wywoławcza:
23 000 zł ●

Estymacja:
33 000-40 000 zł

Cena wylicytowana:
28 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Marian Warzecha(ur. 1930)

Bez tytułu, 1973

olej, płótno; 166 × 66 cm
sygnowany na odwrocie: „MWarzecha, 1973”

By form and number. Mathematical Inspirations in Contemporary Art in Krakow [katalog wystawy], 2–20.07.2012, Jagiellonian University, Kraków, kat. s. 78 (il.).
By form and number. Mathemaical Inspirations in Contemporary Art in Krakow, 2–20.07.2012, Pryzmat Gallery, Kraków.

Cena wywoławcza:
38 000 zł ●

Estymacja:
45 000-55 000 zł

Cena wylicytowana:
38 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Stanisław Dróżdż1939–2009

Było, jest, będzie, 1968

letraset, papier; 88,5 × 58,5 cm
sygnowany na odwrocie: „4 | St. DRÓŻDŻ | „SAND-GLASS” | BĘDZIE – WILL BE | JEST – IS | BYŁO – WAS”; nalepka Muzeum Sztuki w Łodzi – z opisem pracy, wystawa Edinburgh Festival 1972

● Polish Contemporary Art | Edinburgh International Festival „Atelier ‘72”, Demarco Gallery, Edynburg, 20.08–9.09 1972.

Polish Contemporary Art | Edinburgh International Festival „Atelier ‘72”, katalog wystawy w Demarco Gallery, Edynburg 1972, str. 13 (zdjęcie z wystawy)

Cena wywoławcza:
65 000 zł

Estymacja:
90 000–110 000 zł

Cena wylicytowana:
70 000 zł

Jan Tarasin1926–2009

Uwięzione przedmioty I, 1991

olej, płótno; 60 × 90 cm
sygnowany l.d. „Jan Tarasin 91”, na odwrocie: „JAN TARASIN 91 | UWIĘZIONE | PRZEDMIOTY I”

Cena wywoławcza:
48 000 zł ●

Estymacja:
65 000–80 000 zł

Cena wylicytowana:
58 000 zł

Henryk Stażewski

Relief nr 87, 1975

relief / akryl, płyta
sygnowany na odwrocie: „nr 87, 1975, H. Stażewski”

Proweniencja:

  • z kolekcji Andzelm Gallery

Cena wywoławcza:
40 000 zł ●

Estymacja:
55 000–65 000 zł

Cena wylicytowana:

Ryszard Winiarski1936–2006

Game for two, 1989

olej, ołówek, płótno; 41 × 41 cm
sygnowany na odwrocie: „game for two | Winiarski ’89”

Praca posiada ekspertyzę dr Bożeny Kowalskiej potwierdzającą autentyczność.

Cena wywoławcza:
32 000 zł ●

Estymacja:
50 000–60 000 zł

Cena wylicytowana:
34 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Numer katalogowy: 27

Natalia LL

Sztuka konsumpcyjna (zestaw 12 fotografii), 1974

vintage print; gelatin colour print, papier; 10,5 × 14,5 cm (każda),
51,5 × 51,5 cm (całość)
sygnowana l.d.: „Natalia LL, 1974” na odwrocie nalepka z Museo Castelvecchio, Verona, 1975

  • Magma, Museo Castelvecchio, Verona, 1975

Cena wywoławcza:
60 000 zł ●

Estymacja:
80 000–120 000 zł

Cena wylicytowana:
80 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Numer katalogowy: 28

Natalia LLur. 1937

Sztuka postkonsumpcyjna, 1975

odbitka żelatynowana na papierze, edycja 2/5; 51 × 61 cm
sygnowana na odwrocie: „NATALIA LL | SZTUKA POSTKONSUMPCYJNA – 1975 | POST-CONSUMER ART – 1975 | gelatin colour print on papier | 2/5”

Cena wywoławcza:
36 000 zł ●

Estymacja:
45 000–60 000 zł

Cena wylicytowana:
36 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Teresa Pągowska

Pies na sznurku, 1996

olej, płótno; 50 × 50 cm
sygnowane l.d.: „TP.”, na odwrocie: „TERESA PĄGOWSKA 1996, II/96 | 50 × 50 cm, „PIES NA SZNURKU”

Cena wywoławcza:
30 000 zł ●

Estymacja:
40 000–50 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Stanisław Fijałkowski ur. 1922

10 sierpnia 2000 w Nieborowie

gwasz, akwarela, papier, 37,5 × 28,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: „10 sierpnia 2000 w Nieborowie”, p.d.: „28/2000”

Cena wywoławcza:
9 000 zł ●

Estymacja:
11 000–14 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Jan Dobkowskiur. 1942

Pejzaż przestrzeni V, 1983

olej, akryl, płótno; 120 × 160 cm

● Jan Dobkowski. Bilder und Zeichnungen, Galerie Meißner, Hamburg, 1985.

Cena wywoławcza:
27 000 zł

Estymacja:
35 000–48 000 zł

Cena wylicytowana:
29 000 zł

Włodzimierz Pawlakur. 1956

Obraz warstwowy (wg Teorii Widzenia Strzemińskiego), 2010

olej, płótno; 50 × 40 cm
sygnowany na odwrocie: „WŁODZIMIERZ PAWLAK | OBRAZ WARSTWOWY | 50 × 40 | 2010 | WG. TEORII WIDZENIA | W. STRZEMIŃSKIEGO”

Cena wywoławcza:
8 000 zł

Estymacja:
13 000–15 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Jarosław Modzelewskiur. 1955

Kobieta wsiada na rower w kierunku Magdalenki, 1993

olej, płótno; 115 × 130 cm
sygnowany na odwrocie l.g.: „Jarosław Modzelewski | „Kobieta wsiada na rower | w kierunku Magdalenki” | olej 115 × 130 | 1993”

● Jarosław Modzelewski. Przegląd z malarstwa, Bunkier Sztuki, Kraków, 2000, poz. kat. 36.

● Jarosław Modzelewski. Przegląd z malarstwa, katalog wystawy w Bunkrze Sztuki, red. zbior., Kraków 2000, s. 84.

Cena wywoławcza:
50 000 zł ●

Estymacja:
65 000–85 000 zł

Cena wylicytowana:

Włodzimierz Pawlakur. 1957

Władimir Ilicz Lenin – jakim był, 1986

olej, płótno; 170 × 135 cm
sygnowany na odwrocie: „WŁODZIMIERZ PAWLAK | WŁADIMIR ILICZ LENIN – | – JAKIM BYŁ | 1986 | 135 × 170”

● Włodzimierz Pawlak. Autoportret w powidokach, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2008, poz. kat. 112.

● Droga i prawda, Recital Warszawa, 1987.

● A. Szewczyk, Włodzimierz Pawlak. Autoportret w powidokach, katalog wystawy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Warszawa 2008, s. 133.

Cena wywoławcza:
60 000 zł

Estymacja:
100 000–120 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Tamara Berdowskaur. 1962

Kompozycja przestrzenna biała, 2005

technika własna: folia, akryl, metal; 40 × 100 × 70 cm

● Tamara Berdowska. Obrazy. Kompozycje przestrzenne, Nautilius, Kraków 2005.

Cena wywoławcza:
9 000 zł ●

Estymacja:
15 000–25 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Tamara Berdowskaur. 1962

Wir 1, z cyklu „Bezsenność”, 2017

olej, płótno; 70 × 70 cm
sygnowany na odwrocie: „Tamara |Berdowska | 2017 | olej | z cyklu | Bezsenność”

● Tamara Berdowska. Bezsenność, Galeria Artemis, Kraków, 2017–18.

● Tamara Berdowska. Bezsenność, katalog wystawy w Galerii Artemis, red. J. Górka-Czarnecka, Kraków 2017, s. nlb.

Cena wywoławcza:
6 000 zł ●

Estymacja:
7 000–9 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Janina Węgrzynowska

Obraz biały, 1991

relief, technika własna, płyta, szkło; 46,5 × 42 cm
sygnowany na odwrocie: „JANINA WĘGRZYNOWSKA | [adres zamieszkania artystki – nieczytelny] | Obraz biały 41×45 | 1991”

● Janina Węgrzynowska. Obiekty, Galeria Art New Media, Warszawa, 2007.

Cena wywoławcza:
5 500 zł ●

Estymacja:
7 000–10 000 zł

Cena wylicytowana:
5 500 zł

Tadeusz Dominik1928–2014

Pejzaż, 2009

olej, płótno; 90 × 90 cm
sygnowany p.d. „Dominik”; na odwrocie l.g.: „Dominik 2009 | ol. pł 90 × 90 | Pejzaż”

Cena wywoławcza:
28 000 zł ●

Estymacja:
35 000–45 000 zł

Cena wylicytowana:

Leon Tarasewicz

Bez tytułu, 2013

akryl, płótno; 50 × 50 cm
sygnowany na odwrocie: „L. Tarasewicz 2013 | Acryl on canvas | 50 × 50”

Cena wywoławcza:
13 000 zł ●

Estymacja:
18 000–25 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Adam Marczukiewiczur. 1958

Martwa natura, 2014

olej, płótno; 120 × 80 cm
sygnowany p.d.: „MARCZUKIEWICZ, 2014”

Cena wywoławcza:
4 400 zł ●

Estymacja:
6 000–8 000 zł

Cena wylicytowana:

Jolanta Owidzkaur. 1927

Eksplozja II, 2017

tkanina; 130 × 200cm
sygnowany na odwrociu: sygnowany na odwrociu: „Jolanta Owidzka | Warszawa 2017 | 130×200 cm EXPLOZJA II | LEN, SISAL, STILON, KONOPIE | DRUT MIEDZIANY, BAWEŁNA | TECHN. ASS. LUCYNA DEDYS | J. Owidzka”

Cena wywoławcza:
23 000 zł ●

Estymacja:
32 000–45 000 zł

Cena wylicytowana:
23 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Ernest Zawadaur. 1971

Pion – poziom, 2008

olej, płótno; 200 × 150 cm
dwukrotnie sygnowany na odwrocie (krosno, płótno): „Ernest Zawada 2008 – olej – »Pion – poziom«”

Cena wywoławcza:
5 500 zł ●

Estymacja:
7 000–10 000 zł

Cena wylicytowana:
5 500 zł

Urszula Wilk

Linie, 2014

olej, akryl, płyta; 80 × 80 cm
sygnowany l.d. „Wilk 2014”

Cena wywoławcza:
4 800 zł

Estymacja:
6 000–7 000 zł

Cena wylicytowana:
5000 zł

Wojciech Bąkowskiur. 1979

Się mi pochyla przy patrzeniu z dołu, 2008

odbitka na papierze fotograficznym z rysunku długopisem na klatce filmowej
oraz oryginalny slajd; 29,5 × 39,5 cm
sygnowany p.d. „WB 08”

Cena wywoławcza:
4 600 zł ●

Estymacja:
6 000–8 000 zł

Cena wylicytowana:

Bianka Rolandour. 1979

Pieprzyć granice śmierci (w hołdzie poezji Rafała Wojaczka), 2015

rysunek na fotografii, rama, pleksi, krew; 72,5 × 102,5 cm

Cena wywoławcza:
10 000 zł ●

Estymacja:
15 000–18 000 zł

Cena wylicytowana:

Rafał Olbińskiur. 1943

Lech Wałęsa, 2008

olej, akryl, karton; 40 × 30 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: „Olbiński”, na odwrocie: „OLEJ I AKRYL NA PŁÓTNIE | RAFAŁ OLBIŃSKI – 2008”

Cena wywoławcza:
15 000 zł ●

Estymacja:
20 000–30 000 zł

Cena wylicytowana:

Paweł Dunalur. 1978

Akwarium, 2008

olej, płótno; 150 × 150 cm
sygnowany na odwrocie: „Paweł Dunal | 2008 r. | »Akwarium«”

● Paweł Dunal, Galeria m2, 2009

Cena wywoławcza:
5 000 zł ●

Estymacja:
9 000–13 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Andrzej Roszczakur. 1975

Concorde, 2013

olej, płótno; 110 × 150 cm
sygnowany na odwrocie: „Andrzej Roszczak | „Concorde” 2013”

Cena wywoławcza:
7 000 zł

Estymacja:
9 000–13 000 zł

Cena wylicytowana:
obiekt niedostępny

Jarosław Puczelur. 1965

Sekret, 2017

olej, płótno; 65 × 50 cm
sygnowany p.d. „Puczel”

Cena wywoławcza:
5 000 zł

Estymacja:
9 000–11 000 zł

Cena wylicytowana: