Aukcja Sztuki Nowoczesnej

Termin aukcji: 26 marca 2018 r., godz. 19.00 w Hotelu InterContinental, sala Hemisphere, poziom -1.

Wystawę przedaukcyjną zwiedzać można w nowej siedzibie domu aukcyjnego: ul. Złota 48/54,
budynek Hotelu Mercure,

Wystawa czynna w dniach: 16–26 marca w godz. 10.00–19.00 (poniedziałek–sobota; w niedzielę nieczynne).

Podczas aukcji można licytować osobiście, telefonicznie lub też złożyć ofertę z limitem oraz za pośrednictwem artinfo.pl, jak również przez Internet na portalu www.liveauctioneers.com

W przypadku licytacji przez Internet opłata aukcyjna wynosi 23%. Po zarejestrowaniu się na portalu aukcyjnym, należy poczekać na kontakt z naszym pracownikiem, który po weryfikacji danych, akceptuje klienta do udziału w aukcji. Prosimy o rejestrowanie się na aukcje nie później niż 12 godzin przed rozpoczęciem licytacji.

Kontakt w sprawie obiektów: Iwona Wojnarowicz
iwona.wojnarowicz@artlibra.pl
+48 660 293 458

Stanisław Ignacy Witkiewicz(1885-1939)

Portret męski, 1917

pastel, węgiel, papier; 61,5 × 47 cm (w świetle oprawy)

sygnowany l. d.: „Ignacy Witkiewicz 1917 | 3/IX”; na odwrocie nalepki wystawowe z danymi obrazu: z Muzeum Narodowego w Krakowie z 1966 r. oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu z 1967 r.

  • Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885–1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. I. Jakimowicz, A. Żakiewicz, Warszawa 1990, il. 151, s. nlb., opis s. 77.
  • Formiści, oprac. I. Jakimowicz, Muzeum Narodowe, Warszawa 1985, s. 73, nr kat. 1046.
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz. Twórczość plastyczna. Katalog wystawy [wstęp: H. Blum], Muzeum Narodowe, Kraków 1966, nr kat. 10.
  • I. Jakimowicz, Witkacy w Rosji, [w:] „Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie“, Warszawa 1984, il. 11 na s. 186.

Pochodzenie:

  • kolekcja Tadeusza Boya-Żeleńskiego
  • kolekcja Stanisława Żeleńskiego
  • kolekcja prywatna, Polska

Cena wywoławcza:
110 000 zł

Estymacja:
150 000–200 000 zł

Cena wylicytowana:
150 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Marek Włodarski (Henryk Streng)(1898–1960)

Winogrona i przedmioty, 1929

ołówek, papier; 31,8 × 48,2 cm

sygnowany p. d. „III 1929” oraz ślad zatartej sygnatury

Cena wywoławcza:
27 000 zł ●

Estymacja:
32 000–38 000 zł

Cena wylicytowana:
27 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Kompozycja ze św. Florianem, 1927

gwasz, papier; 37,3 × 28,3 cm

sygnowany p. g. „VIII 927” oraz ślad zatartej sygnatury

  • Czarownik przy zielonej skale: Marek Włodarski– Henryk Streng / red. Józef Chrobak, Justyna Michalik, Marek Wilk, Poznań 2009, il. barwna nr 10.
  • Marek Włodarski / Henryk Streng (1898–1960). Między centrum a peryferiami, katalog wystawy, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Sopot, 2003, poz. kat. 21, s. 149.

  • Marek Włodarski / Henryk Streng (1898–1960). Między centrum a peryferiami, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki, Lwów 2013.
  • Marek Włodarski / Henryk Streng (1898–1960). Między centrum a peryferiami, katalog wystawy, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Sopot, 2003.

Cena wywoławcza:
30 000 zł ●

Estymacja:
45 000–50 000 zł

Cena wylicytowana:
40 000 zł

Karol Hiller(1891–1939)

Spichrz nad stawem, 1925

olej, płótno; 46 × 58 cm

sygnowany p .d.: „K.HILLER 25”

  • Karol Hiller 1891–1939. Nowe widzenie. Malarstwo, heliografika, rysunek, grafika, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź, 2002., s. 204 il. 19. Obraz oznaczony jako zaginiony.

  • Wystawa Malarzy Łódzkich, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, 1927 r., kat. Wystawa prac: S. Finkelsteina, J. Hechta, K. Hillera, I. Hirszfanga, C. Kahane, K. Mackiewicza, Z. Poduszki, W. Skoczylasa, N. Szpigla, W. Strzemińskiego, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, od dnia 6 grudnia 1927 r., poz. kat. 3.

Cena wywoławcza:
90 000 zł

Estymacja:
150 000–220 000 zł

Cena wylicytowana:
150 000 zł

Maria Jarema (1908–1958)

Z cyklu „Akty”, 1953

monotypia, papier; 29,5 × 36 cm

sygnowany na odwrocie: „29,5 × 36 | monotypia | Akty | nr kat. 195 | Maria Jarema | 1953”

  • Maria Jarema, Pałac Sztuki w Krakowie, 1962.

literatura:

  • Maria Jarema, katalog wystawy Pałacu Sztuki w Krakowie, Kraków 1962, s. 44.

Cena wywoławcza:
50 000 zł ●

Estymacja:
65 000–80 000 zł

Cena wylicytowana:
55 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Władysław Strzemiński(1893–1952)

Wojna domom. Kamienica, 1941

ołówek, kalka; 26 × 33,5 cm

sygnowany p. d. „W. Strzem | 1941”

wystawiany

  • Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Sztuki Współczesnej Anny Wesołowskiej, Łódź, VI 1985 r., il. 15.

reprodukowany

  • Władysław Strzemiński 1893–1952. W setną rocznicę urodzin, red. J. Janik, Z. Karnicka, J. Ładnowska, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1993, poz. kat. II.48., s. 188.

Cena wywoławcza:
75 000 zł ●

Estymacja:
90 000–110 000 zł

Cena wylicytowana:
90 000 zł

Erna Rosenstein(1913–2004)

Czas kolisty, 1966

olej, papier, płótno, 38,5×38,5 cm

sygnowany p. d. „Rosenstein | 1966”

  • Erna Rosenstein. Malarstwo, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych „Zachęta”, Warszawa, 1967.

proweniencja:

  • kolekcja prywatna, Warszawa (praca podarowana przez artystkę)

Cena wywoławcza:
150 000 zł ●

Estymacja:
230 000–280 000 zł

Cena wylicytowana:
240 000 zł

Alfred Lenica(1899-1977)

Geometria - miasto III, około 1948

olej, tektura; 58 × 59 cm

sygnowany p. d.: „Lenica”, na odwrocie: „A. Lenica | 59,5 × 58 | Geometria 3 miasto”

  • Szczeliny wolności – sztuka w latach 1945–1948/1949, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 2017 r.
  • Alfred Lenica. Malarstwo, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 2002.
  • Alfred Lenica. Malarstwo, CBWA Zachęta, Warszawa, 1974.

  • Alfred Lenica. Malarstwo, katalog wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, red. W. Makowiecki, M. Pawłowski, M. Szczepaniak, Poznań 2002, s. 65.

Cena wywoławcza:
150 000 zł ●

Estymacja:
190 000–250 000 zł

Cena wylicytowana:
160 000 zł

Rajmund Ziemski(1930–2005)

bez tytułu, 1960

olej, płótno; 80 × 135 cm

sygnowany l.d.: „R. ZIEMSKI | 60”, na odwrocie: „80 × 135 | 7”

  • Rajmund Ziemski. Malarstwo, red. J. Kania, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2010, s. 105.

  • Rajmund Ziemski. Malarstwo, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2010.

Cena wywoławcza:
55 000 zł

Estymacja:
70 000–90 000 zł

Cena wylicytowana:
Dostępny w ofercie poaukcyjnej

Erna Rosenstein (1913–2004)

Otwiera się, 1979

olej, płótno; 41,5 × 34 cm

sygnowany p. d.: „1979 Rosenstein”; na odwrocie opis autorski „Otwiera się”

Cena wywoławcza:
65 000 zł ●

Estymacja:
70 000–90 000 zł

Cena wylicytowana:
65 000 zł (sprzedaż warunkowa)