Numer katalogowy: 78

Xawery Deskur Wolski(ur. 1988)

Portret mojego terapeuty, 2017

akryl, płótno; 110×140 cm

Cena wywoławcza: 4 000 zł

Estymacja: 5 000–7 000 zł

Xawery Deskur Wolski (ur. 1988, Aix-en-Provence) – zajmuje się filmem, komiksem, animacją, malarstwem, rzeźbą oraz działaniami w przestrzeni publicznej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki (2015). Laureat konkursu Artystyczna Podróż Hestii (Warszawa 2014) – nagrodę stanowiło miesięczne stypendium w Nowym Jorku i wystawa indywidualna w Galerii Propaganda w Warszawie. Autor (z Olgą Kowalską) projektu Jednodobowe wróżby podczas Festiwalu Narracje (Gdańsk 2015). Twórca (wspólnie z Hubertem Gromnym) pracy Crystal skulls are modern fakes? Adventure movie (2014), znajdującej się w kolekcji krakowskiego Bunkra Sztuki, instalacji Makaron (2013) na dachu PKP Powiśle w Warszawie, pracy Przybysz na festiwalu Artloop w Sopocie. Autor statuetki nagrody PISF. Absolwent kierunku reżyserskiego na AMA Film Academy w Krakowie. Mieszka i pracuje w Krakowie oraz Warszawie.

Tematyka prac malarskich Xawerego Deskur Wolskiego oscyluje wokół zagadnień bezpośrednio związanych z filmami czy instalacjami jakie tworzy. Na jego dorobek składają się serie symetrycznych, wyrazistych kolorystycznie map nieistniejących krajów, monochromatyczne, abstrakcyjne w formie obrazy zawierające w sobie teksty pisane alfabetem Braiile’a, a także najnowsze płótna, komiksowe w charakterze, malowane pewną kreską portrety osób z bliskiego otoczenia artysty. Do nich zalicza się Portret mojego terapeuty, który formalnie łączy linearność, oszczędną stylistykę, bezbłędne operowanie kolorem z elementami humoru oraz wątkami autobiograficznymi w warstwie treści. Te cechy wyróżniają artystyczną aktywność twórcy i wskazują na jego wszechstronność.