Włodzimierz Pawlakur. 1957

Władimir Ilicz Lenin – jakim był, 1986

olej, płótno; 170 × 135 cm
sygnowany na odwrocie: „WŁODZIMIERZ PAWLAK | WŁADIMIR ILICZ LENIN – | – JAKIM BYŁ | 1986 | 135 × 170”

● Włodzimierz Pawlak. Autoportret w powidokach, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2008, poz. kat. 112.

● Droga i prawda, Recital Warszawa, 1987.

● A. Szewczyk, Włodzimierz Pawlak. Autoportret w powidokach, katalog wystawy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Warszawa 2008, s. 133.

Cena wywoławcza: 60 000 zł

Estymacja: 100 000–120 000 zł

Cena wylicytowana: obiekt niedostępny

Obraz Władimir Ilicz Lenin – jakim był powstał w roku 1986, a zatem jeszcze podczas działalności Włodzimierza Pawlaka w Gruppie. W charakterystycznym dla sztuki lat 80. stylu artysta sięga po metody „tradycyjnego” malarstwa figuratywnego, jednak przetwarza je na własną oryginalną modłę. Wielkoformatowy portret cechuje mocna kolorystyka i syntetyczne uproszczenie kształtów – choć bez zatracenia realizmu. Widoczna na obrazie wyrazista faktura, strużki swobodnie ściekającej farby oraz ogólne wrażenie pewnej nonszalancji czy wręcz niedbałości formalnej to cechy, które Pawlak wypracował w swoim okresie „neoekspresyjnym” i kontynuuje – choć na ogół już nie w malarstwie przedstawiającym – do dziś. Tematyka pracy natomiast wydaje się być jednym z licznych wówczas politycznych komentarzy artysty związanego z ruchem kultury niezależnej lat 80. Sam tytuł Władimir Ilicz Lenin – jakim był przywodzi na myśl formę zadanych tematów uczniowskich prac plastycznych mających stanowić „laurkę” dla bohaterów poprzedniego ustroju. Pawlak z właściwą sobie dozą ironii sportretował Lenina teatralnej pozie stojącego na konstrukcji z nienaturalnie wielkich książek jak na dziobie statku, którym bolszewicki przywódca zdaje się dowodzić. Jednocześnie plastyczna forma stylizowana na malarstwo naiwne nadaje tej pozornie heroicznej scenie groteskowy i prześmiewczy charakter.

Jak pisała Agnieszka Szewczyk w katalogu do obszernej wystawy Pawlaka w warszawskiej Zachęcie, „kolor i forma, utożsamienie treści obrazu z tworzywem, stanowią (…) istotny element odnowionego na własny sposób malarstwa historycznego, w którym fakty mieszają się z mitami, tworząc bardzo specyficzne symboliczne przedstawienia. Szczególnym zdolnościom Pawlaka, jego iście wizjonerskim predyspozycjom należy przypisać, że powstające w taki sposób „osobiste malarstwo historyczne” przyniosło kilka obrazów, które stały się ikonami polskiej sztuki powojennej”. Do tego rodzaju dzieł zaliczyć można także prezentowany portret Lenina.

Szanowni Państwo,

Z uwagi na żałobę ogłoszoną na terenie Warszawy zdecydowaliśmy się zawiesić datę wernisażu wystawy Louis Marcoussis – polski twórca kubizmu. Nową datę ogłosimy w przyszłym tygodniu.

Due to the official mourning announced in Warsaw, we decided to cancel the opening of the exhibition Louis MarcoussisThe Polish creator of cubism. We will announce the new date of the exhibition next week.