Władysław Hasior(1928–1999)

Sztandar, lata 70. xx w.

technika własna/assemblage, tkanina, metal, drewno, plastik; 291 × 164 cm

sygnowany na odwrocie: „Hasior W”

Cena wywoławcza: 38 000 zł ●

Estymacja: 50 000–65 000 zł

Cena wylicytowana: 46 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Władysław Hasior (1928-1999) – rzeźbiarz, malarz, scenograf i pedagog związany z Zakopanem. Należał do grona najwybitniejszych i nietuzinkowych artystów współczesnych. Działalność artystyczną uważał za prowokację intelektualną. Dla artystów pokolenia lat 60. i 70. stał się niemal postacią ikoniczną. Był rzeźbiarzem, chociaż wiele jego dzieł trudno jest klasyfikować w kategoriach jednoznacznie rzeźbiarskich. Zasłynął jako artysta totalny, działający na pograniczu gatunków sztuki: malarstwa, rzeźby, architektury, rzemiosła artystycznego. W 1958 roku zrezygnował z klasycznej rzeźby tworząc obiekty w technice montażu –  trójwymiarowe kompozycje złożone z różnych przedmiotów i dzieł gotowych.

Nad swoimi słynnymi sztandarami Hasior pracował od 1965 roku czerpiąc inspiracje z kościelnych sztandarów procesyjnych, wojskowych, arrasów i godeł rodowych jednocześnie mierząc się z narodową mitologią. Ujawnił w nich swoje poczucie humoru, skłonność do groteski i kpiny. Na sztandarach pojawiają się wizerunki dawnych i współczesnych idoli, a także dowcipne konterfekty postaci typowych dla naszego życia społecznego. Jak przyznał sam artysta, początkową jego intencją było zadrwienie z pompatyczności, odświętności sztandarów, podkreślenie rozziewu między tym, co na nich wypisane, a rzeczywistością, jednak ostatecznie zwyciężyła ich uroda.