Walenty Gabrysiak(1920–2013)

Miejsca na marzenia VI, 1972

olej, płótno; 115×90 cm

sygnowany na odwrocie (blejtram): „W. Gabrysiak, olej, »MIEJSCE na MARZENIA VI« 115 × 90”, na płótnie: „[zamazane] WALENTY GABRYSIAK | DLA BWA | olej 115 × 90 cm | ROK 1972”

  • Walenty Gabrysiak. Malarstwo i grafika, Galeria Stalowa, Warszawa, 2017

  • Walenty Gabrysiak. Malarstwo i grafika, katalog wystawy w Galerii Stalowa, Warszawa 2017, s. 14

Cena wywoławcza: 6 500 zł

Estymacja: 8 000–10 000 zł

Cena wylicytowana: Dostępny w ofercie poaukcyjnej.

Walenty Gabrysiak – urodzony 11 lutego 1920 r. w Goli w Wielkopolsce. Malarz i grafik. W latach 1949–1954 Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Fryderyka Pautscha, prof. Adama Marczyńskiego i prof. Wacława Taranczewskiego. Dyplom zdobył w 1956 roku w pracowni malarstwa monumentalnego prof. Taranczewskiego, z którym już po studiach współpracował przy tworzeniu monumentalnych dekoracji architektonicznych: polichromiach, mozaikach czy sgraffito. W latach 50. związany był z kręgiem Grupy Nowohuckiej, uczestniczył także w organizacji Galerii Sztuki Nowoczesnej w Nowej Hucie.

Walenty Gabrysiak był artystycznym „outsiderem”, funkcjonującym niejako poza głównym obiegiem sztuki współczesnej. Jego abstrakcyjne malarstwo, łączące geometrię z pewnym rodzajem zmysłowości organicznych form, obecnie zdaje się być odkrywane na nowo. „Obrazy Walentego Gabrysiaka nie są wyrazem gonitwy za nowoczesnością, stanowią przejaw odczuwalnej bardzo prywatnie rzeczywistości, wydają się żywym, dynamicznym bytem. Kolor, starannie dobrany, determinujący, będący nośnikiem emocji, stanowi istotę tej sztuki: buduje przestrzeń, nadaje jej kształt i naznacza ją treścią. W tych »malarskich aforyzmach« można odczytać upodobanie artysty do spokojnej kontemplacji rzeczywistości. Z dala od zgiełku codzienności”.