Tadeusz BRZOZOWSKI

Szatan, 1963

tusz, akwarela, papier
48 x 26,5 cm

Cena wywoławcza: 5 000 zł ◉

Estymacja: 8 000 – 10 000 zł

Sygnowany p.d. „T.B. 63” p.g.: „Szatan”

Tadeusz Brzozowski – malarz, rysownik i pedagog, wielka indywidualność artystyczna. Związany z krakowskim środowiskiem artystycznym skupionym wokół Tadeusza Kantora i teatru CRICOT 2. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Kunstgewerbeschule. Związany z Grupą Młodych Plastyków w Krakowie, z którą w 1955 roku wziął udział w wystawie “Dziewięciu”, oraz z Grupą Krakowską. Członek międzynarodowej grupy Phases, do której należeli twórcy, których zainteresowania krążyły wokół surrealizmu oraz abstrakcji niegeometrycznej. Brzozowski reprezentował Polskę na Biennale w São Paulo (1959 i 1975) i Biennale w Wenecji (1962). Od 1954 roku do końca życia mieszkał w Zakopanem. Obszerna wystawa pośmiertna artysty pokazywana była w Muzeum Narodowym w Warszawie, a następnie w muzeach w Zakopanem, Wrocławiu i Krakowie w latach
1997–1998.

W twórczości Brzozowskiego wyraźna jest fascynacja surrealizmem. Artysta często też sięga do metafory oraz groteski, z typowymi dla niej zniekształceniami wyobrażanego świata oraz gorzko-ironicznym tonem. Obok charakterystycznych obrazów abstrakcyjnych, opartych na plamach intensywnych barw, Brzozowski tworzy rysunki, głównie w technice tuszu i akwareli, których przykładem jest „Szatan” z 1963 roku. Charakterystyczna finezyjna linia świadczy o wybitnym warsztacie artysty.