Numer katalogowy: 56

Stefan Gierowski(ur. 1925)

bez tytułu, 2006

akwarela, papier; 75 × 51 cm

sygnowany p. d.: „Gierowski ’06”

Cena wywoławcza: 14 000 zł ●

Estymacja: 16 000–21 000 zł

Paid Price: Dostępny w ofercie poaukcyjnej

Stefan Gierowski (ur. 1925) – malarz i rysownik, wybitny przedstawiciel polskiego nurtu abstrakcji geometrycznej. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (studia w pracowni Zbigniewa Pronaszki) oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak od wczesnych lat powojennych aż do dziś związany jest ze środowiskiem warszawskim. Tam m.in. współtworzył słynną Galerię Krzywe Koło, prowadził działalność dydaktyczną na ASP czy angażował się w działalność opozycyjnej „kultury niezależnej” lat osiemdziesiątych.

W okresie politycznej odwilży lat 50., Gierowski porzucił uprawianą wcześniej figurację na rzecz malarstwa czysto abstrakcyjnego. Swoje prace olejne tytułował kolejnymi liczbami rzymskimi – obraz numer I powstał w 1957 roku, a kolejne tworzone są przez „nestora” rodzimej awangardy nieprzerwanie po dziś dzień. Esencją jego twórczości stało się każdorazowe poszukiwanie nowych możliwości oddziaływania na odbiorcę poszczególnych zestawień barwnych – najczęściej nasyconych, jasnych, wibrujących. Charakterystyczne dla Gierowskiego, zarówno w malarstwie na płótnie, jak i na papierze, jest subtelne gradientowe cieniowanie w ramach jednej użytej barwy.