Numer katalogowy: 63

Stanisław Baj(ur. 1953)

Rzeka Bug, 2017

olej / płótno
100 × 120 cm
sygnowany p.d.: S. Baj
opisany na odwrociu p.g.: Stanisław Baj | Rzeka Bug | 2017

Czarna Rzeka, Galeria Bardzo Biała, Warszawa, 2017
Czarna Rzeka, Państwowa Galeria Sztuki, Częstochowa, 2017
Stanisław Baj – malarstwo i rysunek, Starogardzkie Centrum Kultury, Galeria „A” im. Michała Faryseja, Starogard Gdański, 2017
Stanisław Baj – Czarna Rzeka, BWA Galeria Sztuki, Olsztyn, 2018
Obojętnie gdzie to jest na świecie, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, 2018 (katalog w przygotowaniu)
Stanisław Baj – portrety wody, Galeria 72, Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, 2019

Estymacja: 15 000 – 20 000 PLN ●

Cena wylicytowana: 14 000 PLN

„Bug – zjawisko przyrodnicze, żywioł wody płynącej, naturalna granica podziału Ziemi w aspekcie fizycznym, etnicznym, kulturowym, politycznym, narodowym. Ruch wody rzecznej jest symbolem zmian, przemijania czasu, ludzkiej egzystencji, nieustannego odnawiania. To od wieków ważna arteria komunikacyjna, szczególnie wobec trudnych warunków lądowych. Stąd jej brzegi, bogate w różnego rodzaju ślady obecności człowieka, który osiedlał się, budował osady, tworzył tymczasowe obozowiska podczas wędrówek po rzece. Na brzegach można znaleźć obiekty archeologiczne z najbardziej odległych w czasie kultur. Rzeka Bug jest miejscem przenikania Wschodu i Zachodu, różnych wyznań religijnych, a na obszarze przez który przepływa, tworzy się odrębny charakter styku kulturowego. Ten potężny żywioł wody, nieokiełzany, dramatyczny i spokojny zarazem, może być przedstawiany w sztuce w sposób romantyczny, liryczny, symboliczny, metafizyczny…” *

* S. Baj, Maluję rzekę Bug, „Załącznik Kulturoznawczy” 4 (2017), s. 333.