Numer katalogowy: 20

Roman Owidzki(1912-2009)

Bez tytułu, 1975/6

relief / olej, płyta naklejona na płótno; 100×70 cm

sygnowany p.d.: „R. OWIDZKI 75/6” na odwrocie l.g.: „R. OWIDZKI 1975/6″ | 100X70 cm” etykieta wystawowa: Gallery Art Counsulting

Estymacja: 65 000-75 000 zł ●

Cena wylicytowana: 50 000 PLN *

Roman Owidzki – malarz, grafik oraz pedagog akademicki, jeden z najważniejszych
polskich przedstawicieli sztuki abstrakcyjnej. Owidzki przed
rozpoczęciem nauki malarstwa studiował na Wydziale Matematyczno-
Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego (1931–1934). Te wczesne
zainteresowania nadały jego późniejszym działaniom artystycznym element
uporządkowania właściwy naukom ścisłym, a także skłonność do posługiwania
się formami wywiedzionymi ze świata organicznego.
Dobrze zapowiadającą się karierę artystyczną Owidzkiego przerwał wybuch
II wojny światowej i udział w walce z okupantem, a w konsekwencji – uwięzienie
w jenieckim obozie Murnau. Wówczas Owidzki zaczął odchodzić od
malarstwa przedstawiającego na rzecz abstrakcji i, jak sam wielokrotnie
twierdził, „narodził się” jako artysta *. Na lata 50. i 60. XX wieku przypada
dojrzały okres twórczości artysty, w którym skupił się on na poszukiwaniu
harmonii w abstrakcyjnych układach budzących skojarzenia przede wszystkim
z kubizmem, ale także ekspresyjnym malarstwem materii czy nawet
totemicznymi figurami wywiedzionymi ze sztuki plemiennej.
Jednak najbardziej emblematyczne dla artystycznego oeuvre Romana
Owidzkiego pozostają jego monochromatyczne reliefy, które zaczął tworzyć
od początku lat 60. Artysta nakładał na płótno elementy sklejki, metalu
czy papier-mâché, formując w nich uporządkowane układy przypominające
nieco biologiczne formy życia. Prace te utrzymane były na ogół w barwach
ziemi: brązach, szarościach czy zgaszonych zieleniach.
* Por. J. Mioduszewski, Anatomia obrazu, „Aspiracje” (2007/2008),
s. 44–53; Roman Owidzki 1912–2009. Wewnętrzna konieczność, w: Co
po Cybisie?, kat. wystawy, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, red.
M. Jachuła, M. Jurkiewicz, Warszawa 2018, s. 257–262.