Roman Opałka1931–2011

bez tytułu (stragan), 1963

olej, tektura; 30 × 42 cm; sygnowany na odwrocie: „R. OPALKA 1963”

Estymacja: 17 000–24 000 zł ●

Zdecydowaną większość jego dzieła stanowią oryginalne instalacje, które w specyficzny sposób poruszają temat przemijającego czasu. Od początku lat 70. opałka wdrożył do swojej sztuki trwałą i systematyczną metodę, którą określił mianem idei progresywnego liczenia. Od tego czasu tworzył wyłącznie obrazy i rysunki wypełnione linearnymi kompozycjami liczb. Każda z nich była wykonana białym pigmentem na szarym tle. Odcień tła za każdym razem był o 1% jaśniejszy od poprzedniego. Część wizualną (uzupełnioną dodatkowo o fotograficzne autoportrety) Opałka uzupełniał o fonię (używając własnego głosu odliczającego kolejne liczby). Dodatkowo artysta często wypowiadał się na temat swojego życiowego projektu. Celem działania Opałki miało być zobrazowanie mijającego czasu, a także całkowite zespolenie sztuki z życiem.

Zanim Opałka poświęcił się Obrazom liczonym na przełomie lat 50. i 60. był zainteresowany malarstwem materii tworząc monochromatyczne obrazy o wyraźnie zaznaczonej fakturze. Równocześnie wykonywał rysunki tuszem tworząc silnie zgeometryzowane kompozycje. Jego droga twórcza była naznaczona świadomym poszukiwaniem własnej, niezależnej idei twórczej.