Roman Opałka(1931–2011)

bez tytułu, l. 50. XX w.

tusz, gwasz, papier; dwa rysunki 30 × 21 cm każdy; plansza 35 × 50 cm

dwie prace sygnowane p. d.: „R.OPAŁKA”

Cena wywoławcza: 7 000 zł ●

Estymacja: 9 000–14 000 zł

Paid Price: 16 000 zł

Roman Opałka (1931-2011) – zdecydowaną większość jego dzieła stanowią oryginalne instalacje, które w specyficzny sposób poruszają temat przemijającego czasu. Od początku lat 70. opałka wdrożył do swojej sztuki trwałą i systematyczną metodę, którą określił mianem idei progresywnego liczenia. Od tego czasu tworzył wyłącznie obrazy i rysunki wypełnione linearnymi kompozycjami liczb. Każda z nich była wykonana białym pigmentem na szarym tle. Odcień tła za każdym razem był o 1% jaśniejszy od poprzedniego. Część wizualną (uzupełnioną dodatkowo o fotograficzne autoportrety) Opałka uzupełniał o fonię (używając własnego głosu odliczającego kolejne liczby). Dodatkowo artysta często wypowiadał się na temat swojego życiowego projektu. Celem działania Opałki miało być zobrazowanie mijającego czasu, a także całkowite zespolenie sztuki z życiem.

Zanim Opałka poświęcił się Obrazom liczonym na przełomie lat 50. i 60. był zainteresowany malarstwem materii tworząc monochromatyczne obrazy o wyraźnie zaznaczonej fakturze. Równocześnie wykonywał rysunki tuszem tworząc silnie zgeometryzowane kompozycje. Jego droga twórcza była naznaczona świadomym poszukiwaniem własnej, niezależnej idei twórczej.