Rajmund Ziemski(1930–2005)

Pejzaż 12/67, 1967

olej / płótno
150 × 70 cm
sygnowany i datowany l.d.: RAJMUND ZIEMSKI | 67
na odwrociu opisany: RAJMUND ZIEMSKI | PEJZAŻ 12/67 | 150 × 70

Estymacja: 58 000 – 68 000 PLN

Cena wylicytowana: Dostępny w ofercie poaukcyjnej

Sztuka Rajmunda Ziemskiego wywodzi się z tradycji malarstwa materii oraz
koloryzmu. Przez całe życie związany był z warszawską Akademią Sztuk
Pięknych. Od początku studiów w 1949 roku w pracowni Artura Nachta-
Samborskiego, poprzez asystenturę u Jana Cybisa, po okres, w którym
prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Architektury Wnętrz współtworzył
uczelnię oraz miał wpływ na proces dydaktyczny.
Malarz należał do pokolenia artystów, które debiutowało w warszawskim
Arsenale na słynnej Wystawie Młodej Plastyki w 1955 roku, tym samym
stając się częścią dynamicznych zmian w polskiej sztuce. W latach 60. XX
wieku awangarda malarska wzięła głęboki oddech po okresie wymuszonej
figuracji narzuconej przez doktrynę socrealizmu. Ziemski był jednym
z tych artystów, którzy z pełnym oddaniem poświęcili się badaniu możliwości
malarskiej materii. Poszukiwania doprowadziły go do wypracowania
własnej formuły malarstwa – pejzażu metaforycznego.
Niewątpliwie ostateczny wpływ na twórczość Ziemskiego miały tendencje
dominujące w okresie, w którym dojrzewał jako artysta, mianowicie informel.
Począwszy od końca lat 50. uprawiał malarstwo właśnie w tym typie, co
uczyniło z niego jednego z najbardziej zdecydowanych reprezentantów tego
kierunku. Ogromną rolę w malarstwie Ziemskiego odgrywała barwa, którą
operował z dużą swobodą i odwagą. W drugiej połowie lat 60. zrezygnował
z intensywnego koloru na rzecz strzępiastej plamy o zróżnicowanej strukturze,
skupiając się przede wszystkim na jej możliwościach ekspresyjnych.
Płótna Ziemskiego, tak samo w każdym okresie jego twórczości, stawały się
krajobrazami wewnętrznymi, odbiciem marzeń, snów, emocji czy indywidualnych
niepokojów artysty często przybierając silnie dramatyczną formę.
W 1979 roku malarz został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa. Ziemski
miał wiele wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą (m.in. Waszyngton,
Bruksela, Wiedeń, Garrel).