Numer katalogowy: 62

Rafał Bujnowski(ur. 1974)

z cyklu Satellite, 2005

olej / płótno
30 × 40 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: BUJNOWSKI / 05

Estymacja: 24 000 – 34 000 PLN ●

Cena wylicytowana: Obiekt niedostępny

Rafał Bujnowski – malarz i grafik, a także twórca wideo, instalacji i akcji artystycznych. Związany z Krakowem, gdzie studiował, a do dziś mieszka i pracuje. Naukę rozpoczął w 1993 roku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, jednak po dwóch latach przeniósł się na Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1995–2001 wspólnie z m.in. Wilhelmem Sasnalem i Marcinem Maciejowskim współtworzył Grupę Ładnie oraz założył i redagował związane z nią wydawnictwo, artzin „Słynne Pismo we Wtorek”. Od 1998 roku Bujnowski prowadził w Galerię Otwartą, której przestrzenią ekspozycyjną były krakowskie bilbordy. Była to pierwsza tego typu inicjatywa, zawłaszczająca pod działania artystyczne miejską infrastrukturę reklamową. Ponadto, także w okresie studiów, zajmował się produkcją T-shirtów z konceptualnymi napisami własnego projektu, z których bodaj najpopularniejszym było hasło „Nie interesuję się sztuką”.

Podobnie jak pozostali członkowie Grupy Ładnie, którzy dla swoich działań ukuli pojęcie „sztuki sprzedajnej”, Rafał Bujnowski balansuje w swoich pracach na granicy kiczu i komercji, które u progu nowego tysiąclecia stanowić miały formę artystycznej reakcji na coraz bardziej zadomowiony w Polsce kapitalizm. Interesują go takie zagadnienia, jak seryjność, możliwość powielania czy związki sztuki z przemysłową produkcją. W swoim malarstwie często mierzył się z tradycyjnym dla historii sztuki pojęciem mimesis, naśladownictwo natury traktując z właściwą sobie ironią – jego zamalowane ze wszystkich stron płótna imitować miały codzienne przedmioty, np. kasety wideo czy cegły.

W późniejszym czasie Bujnowski, nadal w minimalistycznej estetyce, zwrócił się w kierunku sztuki z pogranicza abstrakcji, a paleta używanych przez niego barw ograniczyła się niemal wyłącznie do monochromatycznych odcieni szarości z wyraźnymi akcentami czerni. W 2018 Rafał Bujnowski został laureatem prestiżowej Nagrody im. Jana Cybisa.