Numer katalogowy: 66

Radek Szlaga(ur. 1979)

Chciałem odciąć się od przeszłości, ale skaleczyłem się, 2015

olej, płótno; 150 × 140 cm

na odwrocie monogram artysty: „PAN | RDK | 2015”, poniżej sygnatura: „R. Szlaga”

  • Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 2017.

Cena wywoławcza: 30 000 zł ●

Estymacja: 35 000–50 000 zł

Paid Price: 34 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Radek Szlaga (ur. 1979) – malarz, rzeźbiarz, twórca obiektów. W 2005 roku obronił dyplom w pracowni malarstwa prof. Jerzego Kałuckiego na ASP w Poznaniu. Obecnie pracuje na swojej macierzystej uczelni jako asystent w pracowni Wojciecha Łazarczyka. Od maja 2007 roku (wraz z Wojciechem Bąkowskim, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim, Piotrem Bosackim, Magdaleną Starską i Izą Tarasewicz) jest członkiem poznańskiej grupy artystycznej Penerstwo.

Szlaga jest zafascynowany mass mediami, chętnie komentuje sprawy ze sfery polityki, historii i religii. Jego prace silnie czerpią z popkulturowej ikonosfery ironicznie komentując współczesną rzeczywistość.

W 2012 został zwycięzcą rankingu Kompasu Młodej Sztuki. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2007), nominowany do nagrody Paszporty Polityki. Jego prace są wystawiane w najważniejszych instytucjach kultury w kraju, a także w Detroit, Hadze i Pradze.