Paweł Kowalewski(ur. 1958)

Dziwna przyjaźń w Szwabskich Alpach, 1988

olej, płótno; 103 × 145 cm
sygnowany na odwrocie: „TYTUŁ: DZIWNA PRZYJAŹŃ W SZWABSKICH ALPACH | TECHNIKA: OL/PŁ | WYM: 130 × 160 | Paweł Kowalewski ’88”

Estymacja: 56 000–70 000 zł

Cena wylicytowana: dostępny w ofercie poaukcyjnej

Malarz, autor instalacji, pedagog i przedsiębiorca. W latach 1987-1993 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Był członkiem Gruppy. Uczestniczył we wszystkich jej wystawach i działaniach. Od 1985 jest pedagogiem na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego macierzystej uczelni. W 1991 założył własną agencję reklamową, którą prowadzi do dziś.  Twórczość Kowalewskiego obejmuje malarstwo na płótnie, papierze, a także rzeźbę, instalacje i ready mades. Do 1989 malarstwo Kowalewskiego było figuratywne, ekspresyjne w formie i kolorze. W jego tematyce dominowały odniesienia literackie, historyczne i patriotyczne. Artysta nie unikał też problemów egzystencji i wątków zaczerpniętych z codzienności. Te ostatnie doszły silniej do głosu w cyklu małych rzeźb, zamykanych w szklane gablotki (lata 1989-1990), a następnie w malarstwie i kolażach oraz montowanych z nich instalacjach.