Numer katalogowy: 27

Natalia LL

Sztuka konsumpcyjna (zestaw 12 fotografii), 1974

vintage print; gelatin colour print, papier; 10,5 × 14,5 cm (każda),
51,5 × 51,5 cm (całość)
sygnowana l.d.: „Natalia LL, 1974” na odwrocie nalepka z Museo Castelvecchio, Verona, 1975

Wystawiany:

  • Magma, Museo Castelvecchio, Verona, 1975

Cena wywoławcza: 60 000 zł ●

Estymacja: 80 000–120 000 zł

Cena wylicytowana: 80 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Hasło konsumpcji pojawiło się w twórczości Natalii LL na początku lat. 70. XX wieku. Rewolucyjne i przewrotne połączenie wątku kobiecej seksualności z komentarzem do siermiężnej rzeczywistości Polski Ludowej sprawiło, że Natalia LL stała się ikoną sztuki feministycznej i społecznie zaangażowanej, legendą neoawangardy i sztuki konceptualnej. Jej najbardziej znane serie prac Sztuka konsumpcyjna i Sztuka postkonsumpcyjna to serie czarno-białych i barwnych fotografii oraz filmów ukazujących portrety kobiet zjadających w ostentacyjnie erotyczny sposób egzotyczne (w czasach PRL wręcz luksusowe) produkty: banany, arbuzy, parówki czy kisiel. W polskiej sztuce były to pierwsze manifestacje kobiecej seksualności odważnie wykorzystujące skojarzenia falliczne oraz poddające krytyce kulturę patriarchalną i męską dominację.

Początków konceptualnej twórczości Natalii LL można doszukiwać się we wrocławskim ruchu PERMAFO we wczesnych latach siedemdziesiątych, który swoje centrum miał w galerii o tej samej nazwie założonej przez artystkę wraz z Andrzejem Lachowiczem i Zbigniewem Dłubakiem. Ruch został utworzony w oparciu o ideę zacierania granic pomiędzy tym co pospolite i artystyczne. Sztuka konsumpcyjna – pisała Natalia LL – pojawia się w każdym momencie rzeczywistości, każdy fakt, każda sekunda jest wyjątkowa i niepowtarzalna dla jednostki. Oto dlaczego rejestruję pospolite i błahe wydarzenia, takie jak jedzenie, spanie, kopulacja, odpoczynek, wypowiadanie itd.

Prezentowana praca z cyklu Sztuki konsumpcyjnej będąca zbiorem 12 fotografii przedstawia modelkę w sugestywny sposób zjadającą banana. Fotograficzny performance w swojej strukturze przypomina klasyczną narrację typu filmowego. Cechą charakterystyczną prac artystki jest konsekwencja w obrębie danego cyklu oraz klarowna, powtarzalna struktura, w której sam proces tworzenia jest równie nasiąknięty treścią, co efekt finalny. Sztuka Natalii LL była analogiczna do działań czołowych reprezentantek ruchu feministycznego na świecie pozostając jednocześnie całkowicie nowatorska i oryginalna. Prace powstały na jedną z najważniejszych wystaw artyski w całym okresie jej twórczości, a odbitki z niej są najbardziej poszukiwanymi zdjęciami na rynku dzieł stuki.

ul. Złota 48/54
00-120 Warszawa
budynek Hotelu Mercure
(wejście od pasażu za budynkiem „Złota 44”)

Szanowni Państwo,

Z uwagi na żałobę ogłoszoną na terenie Warszawy zdecydowaliśmy się zawiesić datę wernisażu wystawy Louis Marcoussis – polski twórca kubizmu. Nową datę ogłosimy w przyszłym tygodniu.

Due to the official mourning announced in Warsaw, we decided to cancel the opening of the exhibition Louis MarcoussisThe Polish creator of cubism. We will announce the new date of the exhibition next week.