Numer katalogowy: 46

Natalia LL(ur. 1937)

Sztuczna fotografia, 1976

fotografia barwna / papier fotograficzny, vintage print
50 × 59,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: NATALIA LL 1976
na odwrociu opisany: NATALIA LL | „ARTIFICIAL PHOTOGRAPHY” | 1976

Estymacja: 44 000 – 52 000 PLN ●

Cena wylicytowana: 40 000 PLN *

Natalia Lach-Lachowicz znana pod pseudonimem Natalia LL, uznawana jest za jedną z najważniejszych polskich artystek wizualnych drugiej połowy XX wieku. W 1970 roku razem z mężem Andrzejem Lachowiczem, Zbigniewem Dłubakiem oraz krytykiem Antonim Dzieduszyckim założyła grupę i Galerię PERMAFO, funkcjonującą we Wrocławiu do roku 1981. Wspólnie artyści realizowali program popularyzacji sztuki konceptualnej i nowych mediów oraz autorskiej tzw. sztuki permanentnej, w galerii zaś wystawiane były prace najwybitniejszych postaci ówczesnej sceny artystycznej, m.in. Beuysa, Kosutha czy małżeństwa Becherów.

Szczególne miejsce w dorobku Natalii LL zajmuje seria „Sztuczna fotografia” powstająca od roku 1975, w której zbiega się jej zainteresowanie przedstawieniami erotycznymi z – dominującym w późniejszym okresie – dążeniem do skonstruowania „obrazów niemożliwych” czy rzeczywistości zbliżonej do marzeń sennych.

Ważny dla artystki stał się proces badania nie tylko własnej cielesności w duchu body artu, ale również wnikliwe rozważania nad istotą medium fotografii. Korzystając z takich zabiegów, jak podwójne naświetlenie, artystka tworzyła z jednej strony dokumentalny zapis faktycznych zdarzeń, z drugiej jednak w efekcie uzyskiwany był obraz niemożliwy do uchwycenia w rzeczywistości przez ludzkie zmysły. W tym cyklu bodaj najpełniej ujawnia się zdolność Natalii LL do balansowania na granicy twórczości stricte intelektualnej spod znaku konceptualizmu ze sztuką zmysłową, angażującą wyobraźnię czy wręcz oniryczne wizje.

ul. Złota 48/54
00-120 Warszawa
budynek Hotelu Mercure
(wejście od pasażu za budynkiem „Złota 44”)