Natalia LL(ur. 1937)

Sztuczna fotografia, 1976

fotografia barwna / papier fotograficzny, vintage print
50 × 59,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: NATALIA LL 1976
na odwrociu opisany: NATALIA LL | „ARTIFICIAL PHOTOGRAPHY” | 1976

Estymacja: 44 000 – 52 000 PLN ●

Cena wylicytowana: 40 000 PLN *

Natalia Lach-Lachowicz znana pod pseudonimem Natalia LL, uznawana jest za jedną z najważniejszych polskich artystek wizualnych drugiej połowy XX wieku. W 1970 roku razem z mężem Andrzejem Lachowiczem, Zbigniewem Dłubakiem oraz krytykiem Antonim Dzieduszyckim założyła grupę i Galerię PERMAFO, funkcjonującą we Wrocławiu do roku 1981. Wspólnie artyści realizowali program popularyzacji sztuki konceptualnej i nowych mediów oraz autorskiej tzw. sztuki permanentnej, w galerii zaś wystawiane były prace najwybitniejszych postaci ówczesnej sceny artystycznej, m.in. Beuysa, Kosutha czy małżeństwa Becherów.

Szczególne miejsce w dorobku Natalii LL zajmuje seria „Sztuczna fotografia” powstająca od roku 1975, w której zbiega się jej zainteresowanie przedstawieniami erotycznymi z – dominującym w późniejszym okresie – dążeniem do skonstruowania „obrazów niemożliwych” czy rzeczywistości zbliżonej do marzeń sennych.

Ważny dla artystki stał się proces badania nie tylko własnej cielesności w duchu body artu, ale również wnikliwe rozważania nad istotą medium fotografii. Korzystając z takich zabiegów, jak podwójne naświetlenie, artystka tworzyła z jednej strony dokumentalny zapis faktycznych zdarzeń, z drugiej jednak w efekcie uzyskiwany był obraz niemożliwy do uchwycenia w rzeczywistości przez ludzkie zmysły. W tym cyklu bodaj najpełniej ujawnia się zdolność Natalii LL do balansowania na granicy twórczości stricte intelektualnej spod znaku konceptualizmu ze sztuką zmysłową, angażującą wyobraźnię czy wręcz oniryczne wizje.