Łukasz Korolkiewicz(ur. 1948)

Time Killers, 1978

olej / płótno
136 × 190 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ŁUKASZ | KOROLKIEWICZ | TIMEKILLERS | IV 1978

• Inspiracje fotograficzne, Galeria MDM, Warszawa, 1978.
• Porównania. Wystawa prac młodzieńczych i dojrzałych [m.in. T. Brzozowski, T. Dominik, Ł. Korolkiewicz, Nikifor, F. Starowieyski], Stara Prochownia, Warszawa, 1978.
• VII Festiwal Sztuk Pięknych, CBWA Zachęta, Warszawa, 1978.

Estymacja: 60 000 – 80 000 zł

Cena wylicytowana: 54 000 PLN

Łukasz Korolkiewicz to najwybitniejszy polski hiperrealista – jego obrazy doskonale obrazują złożoną codzienność środowiska artystycznego Polski Ludowej. W swoich wielkoformatowych kompozycjach dokładnie odwzorowuje liryczną, gęstą atmosferę długich rozmów, wieczornych spotkań, leniwych, letnich dni. Stosuje dokładność fotograficznych form zapisu, zachowując migawkowe ujęcia i szkicowość kompozycji. Często portretował postaci ze swojego najbliższego otoczenia, dzięki czemu jego obrazy stanowią malarski zapis codziennego życia polskiego środowiska artystycznego i intelektualnego lat 70. i 80. W wielu kompozycjach pozornie nieatrakcyjne wizualnie czynności – jedzenie śniadania, nocna rozmowa przy wódce, odpoczynek na kanapie – stają się złożonymi scenami rodzajowymi, mającymi skomplikowaną symbolikę i niepodważalną wartość dokumentacyjną.

W jego pracach widać inspirację twórczością Aleksandra Gierymskiego, Józefa Mehoffera czy Edwarda Okunia. Przez krytyków określany jest mianem malarza „neomodernistycznego”, ze względu na zręczne łączenie w obrazach elementów charakterystycznych dla nowej figuracji i fotorealizmu.

Korolkiewicz studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1965–71, dyplom uzyskał w pracowni Stefana Gierowskiego. W roku 1980 rozpoczął pracę w macierzystej uczelni, a od 1996 roku, jako profesor, prowadzi własną pracownię malarstwa na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. W latach 70., wraz z Andrzejem Bielawskim i Ewą Kuryluk współtworzył grupę Śmietanka, związany był także z ruchem „O poprawę”.