Kiejstut Bereźnicki(ur. 1935)

Martwa natura kuchenna III, 2006–2007

olej, płótno; 89 × 116 cm

sygnowany p. d.: „2006–2007 | K. Bereźnicki”

Cena wywoławcza: 24 000 zł ●

Estymacja: 28 000–35 000 zł

Cena wylicytowana: Dostępny w ofercie poaukcyjnej

Kiejstut Bereźnicki (ur. 1935) – malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Głównym polem zainteresowań artysty jest przedmiot oraz postać ludzka. Od lat 60. XX wieku malował przede wszystkim martwe natury. Bereźnicki żywi głębokie upodobanie do sztuki figuratywnej. Źródłem inspiracji dla jego kompozycji jest malarstwo twórców epoki nowożytnej – szczególnie płótna artystów holenderskich. Bereźnicki przetwarza jednak owe inspiracje przetwarzając je na język sztuki współczesnej. Przez krytykę nazywany jest „neotradycjonalistą w obrębie neofiguracji”.

Prace Bereźnickiego znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Städtische Kunstgalerie w Bochum, Muzej na Sovremena Umetnost w Skopje, muzeach w Bordeaux, Sofii oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Brazylia, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja).