Numer katalogowy: 62

Julian Fałat1853-1929

Bystra, 1918

akwarela, papier; 49 × 66,5 cm
sygnowany l.d. „J. Fałat | Bystra 1918”

Estymacja: 40 000–55 000 zł

Od dawna już stało się komunałem, że Fałat jest najlepszym akwarelistą polskim i jednym z najlepszych akwarelistów współczesnych. Fałat malował wprawdzie równie świetnie farbą olejną i pastelem: ale malując akwarelą był najbardziej sobą, w niej wypowiadał się najpełniej […] Z akwareli impresjonistycznej, stylizowanej z lekka na modłę japońską, Fałat uczynił posłuszne sobie narzędzie, przy którego pomoc chwytał i utrwalał wszystko, co narzucało się jego wrażliwej na kolory i kształty organizacji psychicznej.

M. Wallis, Julian Fałat, „Wiadomości Literackie”, 1929, nr 30, s. 3.