Judyta Sobel(1924–2012)

Martwa natura z biedronką lata 90. XX wieku

olej / płótno
60,5 × 50 cm
sygnowany l.d.: J. SOBEL

Estymacja: 4 000 – 6 000 PLN ●

Cena wylicytowana: Dostępny w ofercie poaukcyjnej

„Wszystko, co teraz posiadam, zawdzięczam prof. Władysławowi
Strzemińskiemu. Nauczył mnie kompozycji, wrażliwości na
kolor i głębokiego przeżycia emocjonalnego podczas obserwacji
natury” *.
Judyta Sobel – polska malarka urodzona we Lwowie. Już jako dziecko
przejawiała plastyczny talent , jednak jej wczesna edukacja została gwałtownie
przerwana przez wybuch II wojny światowej. Okres ten, ze względu
na jej żydowskie pochodzenie, był dla młodej Sobel szczególnie ciężkim
doświadczeniem. Już po zakończeniu wojny studiowała w Państwowej
Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1947–1950). Jej nauczycielem
i mistrzem był Władysław Strzemiński. W 1948 roku uczestniczyła
w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej, zorganizowanej w Pałacu Sztuki
w Krakowie, gdzie wystawiała swoje prace m.in. obok Stażewskiego,
Wróblewskiego i Jaremy. Polityczny klimat, przekładający się w oczywisty
sposób na oczekiwania wobec artystów, skłonił malarkę do wyjazdu
z kraju – najpierw do Izraela, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Jej
prace znajdują się w licznych tamtejszych muzeach i prywatnych kolekcjach.
* I Wystawa Sztuki Nowoczesnej: pięćdziesiąt lat później,
red. J. Chrobak, M. Świca, Kraków 1998, s. 258.