Józef Hałas(1927–2015)

z cyklu „Piony i skosy”, 2014

olej, akryl, płótno; 200×200 cm

sygnowany p.d.: „Hałas X 2014”

  • Józef Hałas. Poszukiwania. Wystawa malarstwa i rysunku, Muzeum Architektury we Wrocławiu, 2017
  • Hałas ’14 MŁODOŚĆ, Mia Art Gallery, Wrocław, 2014

  • Józef Hałas. Poszukiwania. Wystawa malarstwa i rysunku, katalog wystawy Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław 2017, nlb. strona tytułowa i s. 19

Cena wywoławcza: 45 000 zł

Estymacja: 60 000–70 000 zł

„Monumentalna praca Józefa Hałasa z cyklu „Piony – Skosy” z 2014 roku (200 × 200 cm) powstała w ostatnim okresie jego twórczości, gdy wykorzystywane wcześniej motywy postanowił zrealizować w skali, której dotąd nie podejmował. Kilkadziesiąt prac, powstałych w tym czasie stało się swoistym podsumowaniem jego artystycznych poszukiwań, a zarazem malarskim testamentem.

Zadziwia rozmach, kolorystyczna swoboda i swoista pewność tych, jak się okazało, ostatnich prac wrocławskiego mistrza. Mocne kontrastowe barwy, były zaskoczeniem nie tylko dla obserwatorów jego poszukiwań, ale chyba i dla samego autora. Pionowa, pomarańczowa, reliefowa krecha przecinająca powierzchnię błękitnego tła, jest owym pożądanym „Pionem” wdzierającym się kontrastowo na pole błękitu, ma w sobie moc błyskawicy i równocześnie gestu zaprowadzającego nowy, malarski porządek między niebem a ziemią. Bo abstrakcyjne, niebieskie pole obwiedzione jeszcze ciemniejszym błękitem, mimo swej zamkniętej formy, zdaje się być wycinkiem większej całości. Kawałkiem nieba przeniesionym na płótno, na dowód nieustannej inspiracji naturą, która była największą nauczycielką, a zarazem miłością Józefa Hałasa” – Bogusław Deptuła