Jerzy Truszkowski(ur. 1961)

Snow and Blood 5, 1993

olej, płótno; 150×150 cm

sygnowany na odwrocie: „JERZY TRUSZKOWSKI | „SNOW AND | BLOOD 5.” | 1993, OIL”

Cena wywoławcza: 18 000 zł

Estymacja: 25 000–35 000 zł

Paid Price: Dostępny w ofercie poaukcyjnej.

Jerzy Truszkowski (ur. 1961) – performer, malarz, twórca instalacji, fotografii i wideo, a także krytyk sztuki i kurator. W 1986 roku uzyskał dyplom Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, studiował również na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zadebiutował w pierwszej połowie lat 80. wiążąc się z licznymi kontrkulturowymi środowiskami artystycznymi (m.in. w Warszawie, Łodzi i Lublinie). Współtworzył niezależne pisma artystyczne „Tango” oraz „Halo halo”. W swojej twórczości Truszkowski podejmuje tematykę dekonstrukcji władzy, ideologii i przemocy symbolicznej, w związku z czym uznawany jest za jednego z prekursorów polskiej sztuki krytycznej.

Malarstwo Jerzego Truszkowskiego początkowo miało charakter uzupełnienia scenografii dla własnych performansów, jednak już pod koniec lat 80. zaczęło zyskiwać autonomiczną rolę. Obraz Snow and Blood 5 z roku 1993 należy do cyklu, w którym artysta eksplorował wymowę podstawowych symboli obecnych od tysiącleci w wielu kulturach: krzyża łacińskiego i greckiego, gwiazdy w różnych wariantach itp.). Jednocześnie łączył ich kultową obecność z ekstremalnymi doświadczeniami cielesnymi, takimi jak chociażby rytualne okaleczanie. Sam nierzadko włączał tego rodzaju działania w swoje występy sceniczne. Na obrazie krew symbolizowana jest przez użycie intensywnie czerwonej farby, skontrastowanej z bielą tła – tytułowego śniegu.