Jerzy Janisch(1901–1962)

Kompozycja (Dwie postacie), ok. 1938

gwasz / tektura
53×43 cm (w świetle oprawy)
sygnowany śr.d.: janisch

Estymacja: 22 000 – 32 000 PLN ●

Cena wylicytowana: 20 000 PLN

Jerzy Janisch był jednym ze współtwórców międzywojennej lwowskiej grupy „Artes”, której artyści łączyli doświadczenia kubizmu, surrealizmu i sztuki naiwnej. Sam Janisch oprócz realizacji malarskich zajmował się także awangardowym fotokolażem i konserwacją dzieł sztuki. W latach 30. pracował podczas restauracji malowideł naściennych we lwowskich kościołach, zajmował się także publikacjami w piśmie „Sygnały”. Studia malarskie rozpoczął od prywatnych lekcji u Zofii Albinowskiej-Minkiewiczowej i Waleriana Krycińskiego, w latach 1921–1924 studiował u Kazimierza Sichulskiego w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie. W latach 1924–1925 i 1928–1929 kształcił się w Paryżu. Podczas wojny wyjechał do Krakowa, a stamtąd – w drugiej połowie lat 40. do Warszawy, gdzie rozpoczął realizacje w konwencji socrealizmu. W jego przedwojennych pracach widać wyraźne nawiązania do fowizmu, surrealizmu i twórczości Fernanda Légera.