Jarosław Modzelewski(ur. 1955)

Światło na szopie, 2003

tempera / płótno
60 × 60 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: Jarosław |
Modzelewski | 2003 | „Światło na | szopie” | temp. ż. | 60 × 60
Obrazy różne, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn, 2004.
Jarosław Modzelewski. Obrazy 1977–2006, red. J. Michalski, Galeria Zderzak, Kraków 2006, s. 219 (il. 404).

Estymacja: 22 000 – 26 000 zł ●

Cena wylicytowana: 16 000 PLN *

Jarosław Modzelewski nazywany jest „malarzem ikon codzienności”. Interesuje go polityka, wątki literackie i historyczne, a także egzystencjalne. Najwięcej uwagi poświęca człowiekowi. Cechą charakterystyczną jego prac jest prosta forma i narracyjność. Maluje w sposób uproszczony, umowny, ale nigdy nie przekraczając granicy realizmu. Jest malarzem, rysownikiem i pedagogiem.

W latach 1975–1980 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie od 1982 pracuje jako wykładowca. W tym samym roku został jednym z założycieli Gruppy – kultowej formacji artystycznej komentującej trudną polską rzeczywistość lat 80., którą współtworzył z pięcioma innymi artystami: Pawlakiem, Sobczykiem, Grzybem, Kowalewskim i Woźniakiem.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.