Jarosław Modzelewski(ur. 1955)

Kinderheim, 2002–2004

tempera, płótno; 38 × 56 cm

sygnowany na odwrocie: „Jarosław Modzelewski | Kinderheim 2002 | 2004 | 38 × 55 cm | temp. ż.”

Cena wywoławcza: 8 000 zł ●

Estymacja: 10 000–15 000 zł

Paid Price: Dostępny w ofercie poaukcyjnej

Jarosław Modzelewski (ur. 1955) – malarz, rysownik, pedagog. Modzelewski nazywany jest „malarzem ikon codzienności”. Interesuje go polityka, wątki literackie i historyczne, a także egzystencjalne. Najwięcej uwagi poświęca człowiekowi. Cechą charakterystyczną jego prac jest prosta forma i narracyjność. Maluje w sposób uproszczony, umowny, ale nigdy nie przekraczając granicy realizmu.

Studiował w latach 1975-1980 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie od 1982 pracuje jako pedagog. W tym samym roku był jednym z założycieli Gruppy. W początkowym okresie twórczości artysta stosował wyabstrahowane znaki i ideogramy, a następnie uproszczone, powielane motywy z szablonu. W latach 1986-1989 tworzył obrazy figuralne, których forma (kolor, modelunek, perspektywa) odpowiadała zasadom realizmu, jednak charakterystyka postaci, a zwłaszcza sytuacji, w jakich były one przedstawiane, odznaczała się drażniącą niezwykłością. W indywidualnej twórczości Modzelewskiego cała dekada lat 90. stała pod znakiem „malowanych orzeczeń”. Powstające w tym okresie obrazy odznaczają się daleko idącym uproszczeniem, nawet schematycznością ujęć postaci ludzkich, które wykonują gesty i czynności opisane w tytułach. Wiele z tych scen odbywa się na pustych lub rozwiązywanych niezależnie od nich, abstrakcyjnych tłach. Wrażeniu pewnej kostyczności służy też zmiana techniki malarskiej, która nastąpiła w 1997 – z olejnej na temperową. Na przełomie lat 2001 i 2002 w twórczości artysty pojawiły się nowe wątki wynikające z zainteresowań wnętrzem kościołów, szczególnie ich prozaiczność kontrastująca z duchowym wymiarem.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.