Jan Dobkowskiur. 1942

Energia i piramida, 1981

akryl, olej, płótno; 147 × 97 cm; sygnowany na odwrocie: „Jan Dobkowski | „ENERGIA I PIRAMIDA” 1981 | 147 cm × 97 cm | OLEJ+ACRYL”

Estymacja: 30 000–40 000 zł

Malarz, rysownik, autor akcji i instalacji przestrzennych. Dobkowski obronił dyplom w Pracowni Malarstwa wybitnego kolorysty Jana Cybisa. Już na studiach wyraźnie sprzeciwiał się dominującemu wówczas sposobowi malowania skupionemu na niuansach kolorystycznych i silnym fakturowaniu. Tworzył płaszczyznowe obrazy nawiązujące do estetyki popartu. U Dobkowskiego dużą rolę odgrywa precyzyjna kreska, która dominuje w jego malarskich kompozycjach.

W roku 1994 został uhonorowany nagrodą im. Jana Cybisa za całokształt twórczości.

Prace Dobkowskiego znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Szwecji, Danii, USA, Szwajcarii, Francji.