Jan Dobkowski(ur. 1942)

Palia Kameni, 2000–2002

akryl, płótno; 146 × 114 cm

sygnowany p. d.: „Jan Dobkowski 2000–02 rok”, na odwrocie: „Jan Dobkowski | »PALIA KAMENI« 2000–02 rok | acryl | 146 × 114 cm”

Cena wywoławcza: 18 000 zł ●

Estymacja: 25 000–35 000 zł

Paid Price: 24 000 zł

Jan Dobkowski (ur. 1942) – malarz, rysownik, autor akcji i instalacji przestrzennych. Dobkowski obronił dyplom w Pracowni Malarstwa wybitnego kolorysty Jana Cybisa. Już na studiach wyraźnie sprzeciwiał się dominującemu wówczas sposobowi malowania skupionemu na niuansach kolorystycznych i silnym fakturowaniu. Tworzył płaszczyznowe obrazy nawiązujące do estetyki popartu. U Dobkowskiego dużą rolę odgrywa precyzyjna kreska, która dominuje w jego malarskich kompozycjach.

W roku 1994 został uhonorowany nagrodą im. Jana Cybisa za całokształt twórczości.

Prace Dobkowskiego znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Szwecji, Danii, USA, Szwajcarii, Francji.