Jan Dobkowski(ur. 1942)

Iks, 1982

olej, akryl, płótno; 147 × 197 cm
sygnowany i opisany na odwrocie: „Jan Dobkowski | „IKS” 1982 | OLEJ + AKRYL, 147 × 197 cm”

Estymacja: 45 000–55 000 zł

Cena wylicytowana: dostępny w ofercie poaukcyjnej

Jan Dobkowski – malarz, rysownik, autor akcji i instalacji przestrzennych. Dobkowski obronił dyplom w Pracowni Malarstwa wybitnego kolorysty Jana Cybisa. Już na studiach wyraźnie sprzeciwiał się dominującemu wówczas sposobowi malowania skupionemu na niuansach kolorystycznych i silnym fakturowaniu. Tworzył płaszczyznowe obrazy nawiązujące do estetyki popartu. U Dobkowskiego dużą rolę odgrywa precyzyjna kreska, która dominuje w jego malarskich kompozycjach.

W roku 1994 został uhonorowany nagrodą im. Jana Cybisa za całokształt twórczości.

Prace Dobkowskiego znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Szwecji, Danii, USA, Szwajcarii, Francji.

Szanowni Państwo,

Z uwagi na żałobę ogłoszoną na terenie Warszawy zdecydowaliśmy się zawiesić datę wernisażu wystawy Louis Marcoussis – polski twórca kubizmu. Nową datę ogłosimy w przyszłym tygodniu.

Due to the official mourning announced in Warsaw, we decided to cancel the opening of the exhibition Louis MarcoussisThe Polish creator of cubism. We will announce the new date of the exhibition next week.