Jan Dobkowski(ur. 1942)

Iks, 1982

olej, akryl, płótno; 147 × 197 cm
sygnowany i opisany na odwrocie: „Jan Dobkowski | „IKS” 1982 | OLEJ + AKRYL, 147 × 197 cm”

Estymacja: 45 000–55 000 zł

Cena wylicytowana: dostępny w ofercie poaukcyjnej

Jan Dobkowski – malarz, rysownik, autor akcji i instalacji przestrzennych. Dobkowski obronił dyplom w Pracowni Malarstwa wybitnego kolorysty Jana Cybisa. Już na studiach wyraźnie sprzeciwiał się dominującemu wówczas sposobowi malowania skupionemu na niuansach kolorystycznych i silnym fakturowaniu. Tworzył płaszczyznowe obrazy nawiązujące do estetyki popartu. U Dobkowskiego dużą rolę odgrywa precyzyjna kreska, która dominuje w jego malarskich kompozycjach.

W roku 1994 został uhonorowany nagrodą im. Jana Cybisa za całokształt twórczości.

Prace Dobkowskiego znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Szwecji, Danii, USA, Szwajcarii, Francji.