Henryk Strumiłłour. 1938

Czerwone karły, 1963

olej, płótno; 135 × 50 cm; sygnowany na odwrocie: „HENRYK STRUMIŁŁO | „CZERWONE KARŁY” 1963 R. | 135 × 50 cm OLEJ”; na blejtramie dane adresowe artysty

Estymacja: 15 000–18 000 zł ●

Cena wylicytowana: dostępny w ofercie poaukcyjnej

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom obronił w 1961 roku, a od 1985 kierował Zakładem Kształcenia Ogólnoplastycznego w Instytucie Form Przemysłowych. Henryk Strumiłło uprawiał malarstwo abstrakcyjne, którego inspiracją był mikrokosmos. W połowie lat 60. budował kompozycje w stylistyce informelu. Pod koniec lat 60. poszedł w stronę poszarpanych form o dramatycznym napięciu. Sztuka Strumiłły oscyluje na pograniczu malarstwa gestu, umiłowania konstrukcyjnego ładu i emocjonalnej wieloznaczności.

Miał wiele wystaw indywidualnych, ostatnia została zorganizowana przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi w 40-lecie pracy artystycznej i pedagogicznej w 2001 roku.