Henryk Stażewski(1894–1988)

Biały relief, 1979

akryl, relief / płyta
34,5 × 34,5 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 1979 | H. Stażewski

Estymacja: 28 000 – 38 000 PLN ●

Cena wylicytowana: 22 000 PLN *

Henryk Stażewski – malarz, przedstawiciel awangardy geometrycznej,
twórca reliefów i plakatów, projektant wnętrz, scenograf i teoretyk. Jeden
z pionierów sztuki awangardowej w Polsce.
Stażewski w ciągu swojego długiego życia niemal nieustannie obecny był na
rodzimej scenie artystycznej, zaznaczając swój udział w wiodących nurtach
i licznych ugrupowaniach awangardowych. Współtworzył m.in. formację
Ekspresjonistów Polskich (od 1919 roku Formistów), Blok, Praesens, a.r.,
zaś podczas pobytu w Paryżu obracał się w kręgach Cercle et Carré czy
Abstraction-Création. Po wojnie należał do środowiska skupionego wokół
warszawskiej Galerii Krzywe Koło, a w roku 1966 był jednym z założycieli
Galerii Foksal. Nawet w sędziwym wieku pozostawał wpływową i niezwykle
barwną postacią sztuki współczesnej.
Henryk Stażewski początkowo tworzył prace inspirowane kubizmem,
a następnie – pod wpływem Strzemińskiego – konstruktywistyczne. Czerpał
także z neoplastycznego dorobku Mondriana i grupy De Stijl. W latach 40.
i 50. powrócił do sztuki figuratywnej, choć syntetycznej w formie i silnie
zgeometryzowanej. Natomiast na okres politycznej odwilży roku 1956
przypada początek zainteresowania artysty tworzeniem kompozycji reliefowych,
które na trzy kolejne dekady zdominowały jego twórczość.
Poszukiwania Stażewskiego na polu malarstwa przestrzennego, wychodzącego
poza tradycyjną płaszczyznę płótna, przybierały różne formy.
Tworzył swoje reliefy zarówno z elementów metalowych (w szczególności
miedzi), jak i z desek pokrytych farbą – w latach 60. była to głównie biel
w rozmaitych konfiguracjach, zaś w latach 70. zwrócił się w kierunku kontrastowych
zestawień mocnych barw oddziałujących na odbiorcę w sposób
zbliżony do op-artu.