Numer katalogowy: 19

Henryk Musiałowicz(1914-2015)

Z cyklu „Narodziny Ziemi”, 1987

technika mieszana, olej, złota farba, piasek, płyta pilśniowa; 38 × 55 cm
sygnowany na odwrocie: „Z CYKLU: NARODZINY ZIEMI | 38 × 55 | 1987 | MUSIAŁOWICZ”

Cena wywoławcza: 6 000 zł ●

Estymacja: 8 000-11 000 zł

Cena wylicytowana: dostępny w ofercie poaukcyjnej

Malarstwo mi najbliższe jest przejawem sztuki subiektywnej, syntetycznej i symbolicznej. Wielką sztukę identyfikuję ze sztuką prymitywną, ze sztuka taką, jaką przeczuwali instynktownie twórcy pierwszych artystycznych wyobrażeń – symbolu i znaku. Były one źródłem mądrości i siły magicznej – Henryk Musiałowicz

Henryk Musiałowicz – malarz, grafik i rysownik. Tuż po wojnie należał do grupy „Warszawa”. Ukończył Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu (1936), a następnie warszawską Akademię Sztuk Pięknych (1947), gdzie studiował pod kierunkiem Feliksa Szczęsnego Kowarskiego. W 1957 roku Musiałowicz odbył podróż do Holandii, gdzie bezpośrednio zetknął się z późnym malarstwem Rembrandta i Van Gogha, które wywarło na nim silne wrażenie i, jak sam twierdzi, zaważyło na jego dalszych poszukiwaniach artystycznych. W tym czasie na stałe ustala się formuła sztuki Musiałowicza, której archetypicznemu wzorowi był wierny do końca życia. Musiałowicz grupuje prace w monotematyczne serie, a jego malarstwo charakteryzuje silna synteza form oraz bogata, pofałdowana, niemal reliefowa faktura, która sprawia wrażenie inkrustowanej. Artysta używa gęstej masy farby, w którą wtapia organiczne materiały takie jak piasek czy drobne kamienie. Mroczna kolorystyka Musiałowicza oraz struktura farby rodzi skojarzenie ze smołą bądź zastygającą lawą. Artysta „zdobi” czarną powierzchnię płótna akcentami barw – przede wszystkim złotej, czerwonej i białej. Na pierwszy plan wysuwają się niezwykłe wartości dekoracyjne jego malarstwa. Jednak pod detaliczną strukturą farby ukryta jest zagadka, interesująca metafora odwołująca się do świata przyrody oraz zagadnień egzystencjalnych.

ul. Złota 48/54
00-120 Warszawa
budynek Hotelu Mercure
(wejście od pasażu za budynkiem „Złota 44”)

Szanowni Państwo,

Z uwagi na żałobę ogłoszoną na terenie Warszawy zdecydowaliśmy się zawiesić datę wernisażu wystawy Louis Marcoussis – polski twórca kubizmu. Nową datę ogłosimy w przyszłym tygodniu.

Due to the official mourning announced in Warsaw, we decided to cancel the opening of the exhibition Louis MarcoussisThe Polish creator of cubism. We will announce the new date of the exhibition next week.