Numer katalogowy: 71

Gustave Jean Jacquet1846-1909

Rudowłosa dziewczyna, II połowa XIX w.

olej, płótno; 46,5 × 55,5 cm
sygnowany p.d. „G. Jacquet”

Estymacja: 70 000–90 000 zł

Gustave Jean Jacquet był uczniem Williama Bouguereau – cieszącego się ogromną popularnością mistrza idealizowanych aktów kobiecych. W wieku dziewiętnastu lat Jacquet zadebiutował na Salonie Paryskim (1865). Najchętniej przedstawiał kostiumowe scenki z życia arystokracji XVI, XVII i XVIII wieku. Od roku 1868 poświęcił się malarstwu portretowemu, tak jak jego nauczyciel skupiając się na eleganckich portretach kobiecych, z dużą dbałością dopracowując każdy szczegół wizerunku.

Prezentowany portret młodej dziewczyny to znakomity przykład XIX-wiecznego francuskiego akademizmu. Łączy on w sobie typową dla tego nurtu idealizację postaci z dozą niezwykle subtelnego erotyzmu. Dzieło prezentuje przy tym wysoki poziom warsztatu malarskiego. Świetlistość materiału stroju dziewczyny podkreślona jest mistrzowsko opracowanymi blikami, kontrastując przy tym z ciemnym, choć walorowo zniuansowanym tłem. Szczególnego wyrazu nadają obrazowi namalowane z największą starannością oczy młodej modelki o głębokim, nieco melancholijnym spojrzeniu. Dzieło Jacqueta stanowi umiejętne połączenie akademickiego kunsztu wraz charakterystycznym dla niego malarskim fini z wnikliwym psychologicznym podejściem do portretowanej osoby.