Eugeniusz Markowski(1912–2007)

Diavoletto, lata 80. XX wieku

olej / płótno
61 × 46,5 cm
sygnowany p.g.: E. Markowski
na odwrociu na blejtramie opisany: 61 × 46 | ol. | „DIAVOLETTO”

Estymacja: 25 000 – 32 000 PLN ●

Cena wylicytowana: 16 000 PLN *

Eugeniusz Markowski – malarz, uczeń Tadeusza Pruszkowskiego. Jego rozpoczynającą
się karierę scenografa przerwał wybuch II wojny światowej. We
wrześniu 1939 roku Markowski wyjechał do Włoch. Przez wiele lat pracował
jako dziennikarz i dyplomata. Wówczas malował rzadko, niemal całkowicie
poświęcając się polityce. Do Polski wrócił w 1955 roku – dopiero wówczas
powrócił do aktywnej działalności artystycznej. Zajmował się malarstwem,
rysunkiem, grafiką oraz scenografią. Od 1969 wykładał na Akademii Sztuk
Pięknych w Warszawie.
Markowskiego interesował przede wszystkim człowiek targany przez różnorodne
emocje. Jego dzieła są silnie ekspresyjne, „dzikie”, przez co określany
bywa przez krytyków prekursorem Nowej Figuracji. Postaci ludzkie,
często upodobnione do zwierząt lub mocno zdeformowane, są traktowane
przez artystę z ironią i nieraz brutalnie ośmieszane. Groteskowi i zniekształceni
stają się emanacją ciemnej stronty ludzkiej egzystencji. Owa
krytyczno-prześmiewcza postawa autora zdeterminowała niemal całą jego
twórczość. Eugeniusz Markowski stawia ostrą diagnozę rzeczywistości,
w myśl tego, że – jak sam mówił – zawsze najbardziej interesował go człowiek
ze swoimi odwiecznymi słabościami.