Eugeniusz Markowski(1912–2007)

Diablo, 1970

olej, płótno; 65 × 50 cm

sygnowany p. d.: „E. Markowski”, na odwrocie: „E. Markowski WARSZAWA”, na blejtramie „DIABLO | 50 × 65”

Cena wywoławcza: 22 000 zł ●

Estymacja: 30 000–40 000 zł

Cena wylicytowana: 28 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Eugeniusz Markowski (1912-2007) – był uczniem Tadeusza Pruszkowskiego. Jego rozpoczynającą się karierę scenografa przerwał wybuch II Wojny Światowej. We wrześniu 1939 roku Markowski wyjechał do Włoch. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz i dyplomata. Wówczas malował rzadko, niemal całkowicie poświęcając się polityce. Do Polski wrócił w 1955 roku – dopiero wówczas powrócił do aktywnej działalności artystycznej. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką oraz scenografią. Od 1969 wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Markowskiego interesuje przede wszystkim człowiek targany przez różnorodne emocje. Jego dzieła są silnie ekspresyjne. Postaci ludzkie, często upodobnione do zwierząt lub mocno zdeformowane, są traktowane przez artystę z brutalnie ośmieszani. Groteskowi i zniekształceni stają się emanacją ciemnej stronty ludzkiej egzystencji. Owa krytyczno-ironiczna postawa autora zdeterminowała niemal całą jego twórczość. Markowski stawia ostrą diagnozę rzeczywistości, w myśl tego, że – jak sam mówił – zawsze najbardziej interesował go człowiek ze swoimi odwiecznymi słabościami.