Erna ROSENSTEIN

Przezroczystość, 1967

olej, płótno naklejone na deskę
24 x 35 cm
(wymiar z autorską oprawą 42,2 x 61,5 cm)

Cena wywoławcza: 12 000 zł ◉

Estymacja: 16 000 – 22 000 zł

Cena wylicytowana: 24 000 zł

sygnowany p.d. |1967 E. Rosenstein”

Proweniencja:
– Kolekcja prywatna, Polska
– kolekcja Laily Hedqvist, Szwecja
– Aukcja Uppsala Auktionskammare, Szwecja 2012

Erna Rosenstein: malarka, rysowniczka i poetka, związana z Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem oraz warszawskim środowiskiem artystycznym. Studiowała w wiedeńskiej Frauen Akademie oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Wojciecha Weissa. Członkini Grupy Młodych Plastyków, uczestniczka Wystaw Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948–49, Warszawa 1957 i 1959) oraz słynnej wystawy „Dziewięciu” (Kraków 1955).

Twórczość Erny Rosenstein najbliższa jest doświadczeniom surrealizmu. Interesuje ją również badanie struktury i faktury obrazu. Jej malarstwo, chociaż różnorodne, łączy niezwykła malarskość i poetyckość. W pracach artystka przybliża w sposób wizualny to, co jest jej bliskie, to, co osobiste, co wyrasta z intymnych fantazji i snów, nadziei i tęsknot. Stosując rozlewające się plamy barwne początkowo skupia uwagę widza na samej powierzchni obrazu, by następnie otworzyć mu drzwi do swego intymnego świata. „Przezroczystość” jest przykładem pracy zainspirowanej ideą i estetyką surrealizmu. Występują tu również typowe dla prac Erny Rosenstein z lat 60. formy organiczne, będące echem fascynacji artystki otaczającym ją światem natury. Odczuwalna jest tu również charakterystyczna dla artystki aura baśniowości.