Dorota Grynczel(1950–2018)

Kompozycja 15/15

olej, płótno; 103,5×63,5 cm
sygnowany i opisany na odwrocie: „Grynczel, „Kompozycja 15/15″ | olej, płótno”

Estymacja: 7 000–10 000 zł

Cena wylicytowana: 5 500 zł

Dorota Grynczel – artystka specjalizująca się w malarstwie i tkaninie unikatowej. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1977 roku w Pracowni prof. Jana Tarasina oraz Pracowni prof. Wojciecha Sadleya. Grynczel jako pierwsza osoba w historii Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP ukończyła studia ze specjalizacją w dyscyplinie tkanina, a także była pierwszą kobietą-dziekanem Wydziału Malarstwa na tej uczelni.

Jej twórczość opierała się na obserwacji bogactwa formalnego przyrody – światła i przestrzeni, inspirującej decyzje twórcze. Prace oscylują między czystym malarstwem a trójwymiarowymi obiektami. W malarstwie pojawia się temat koloru niebieskiego w oparciu o doświadczenia wizualne i psychologiczne. Z czasem do głosu dochodzi światło i ruch przestrzeni budujących współzależne formy. Dorota Grynczel podejmuje w nowy sposób możliwości tkaniny, zaprzecza jej tradycyjnej materialności. Początkowo tkanina była bardziej przedmiotowa, a obrazy abstrakcyjne, strukturalne. Gdy malarstwo zaczyna nabierać coraz większej konkretności formy, koloru i światła, tkanina wręcz przeciwnie – zaczyna być „rysowaniem powietrza”, odniesieniem do fizycznego zjawiska przejrzystości. Ostatnie prace Grynczel oparte są na geometrycznych modułach, zbudowane na zasadzie z kontrastu czerni i bieli – są to zarówno tkaniny, jak i monochromatyczne obrazy.

Dorota Grynczel potwierdzenia i sensu swojej sztuki szukała w bliskim kreatywnym kontakcie z przyrodą. Bogaty element refleksji i kontemplacji pozwala na poszukiwanie w najprostszych formach skomplikowanych mechanizmów egzystencji.