Bronisław W. Linke(1906-1962)

Mogiła, 1933

akwarela, tusz, drapanie, papier; 54,4 × 41,5 cm
sygnowany p.d.: „BWLinke 1933”

Cena wywoławcza: 40 000 zł ●

Estymacja: 48 000-60 000 zł

Cena wylicytowana: obiekt niedostępny

Bronisław Wojciech Linke – malarz, rysownik, grafik. Studiował rysunek w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego w Bydgoszczy oraz Krakowie, a także w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Tadeusza Pruszkowskiego i Mieczysława Kotarbińskiego (1926-1931).

W swojej sztuce Linke często podejmował temat okrutnych aspektów otaczającej rzeczywistości. Szczególnie istotna stała się dla niego kwesta wojny. W latach 1946-1956 namalował swój najsłynniejszy cykl Kamienie krzyczą będący przerażającą wizją ruin zniszczonej po wojnie Warszawy. Miasto w wyobrażeniach artysty zostało spersonifikowane, zdaje się cierpieć oraz ulegać emocjonalnemu rozpadowi. Podróżując z aparatem w ręku po zgliszczach zburzonej stolicy, artysta stworzył metaforyczną wizję umierania i rozkładu. Pojawiający się na obrazach ludzie dopełniają tylko znaczeń katastroficznego pejzażu.

Akwarela zatytułowana Mogiła, mimo że powstała niemal dekadę przed tragicznym doświadczeniem drugiej wojny światowej, utrzymana jest w podobnym antyestetycznym i turpistycznym klimacie. Zniekształcone postaci ludzkie, przypominające zjawy z sennego koszmaru, przemieszane z ziemią i kośćmi tworzą jedną materię – nawóz dla wyrastającego z cmentarzyska drzewa, z którego łypie na oglądającego wykrzywiona twarz małpy niczym mroczna zapowiedź upadku cywilizacji. Linke łączył bezpośrednią, precyzyjną obserwację z elementami metafory i przerażającego liryzmu dając upust swoim wizjom rozkładającej się rzeczywistości. Genezę form artystycznych Linkego poszukiwano w malarstwie nurtu Neue Sachlichkeit czy niemieckiego ekspresjonizmu.

Szanowni Państwo,

Z uwagi na żałobę ogłoszoną na terenie Warszawy zdecydowaliśmy się zawiesić datę wernisażu wystawy Louis Marcoussis – polski twórca kubizmu. Nową datę ogłosimy w przyszłym tygodniu.

Due to the official mourning announced in Warsaw, we decided to cancel the opening of the exhibition Louis MarcoussisThe Polish creator of cubism. We will announce the new date of the exhibition next week.