Bogusław Szwacz(1912–2009)

Kompozycja, ok. 1948/49

pastel, papier naklejony na płótno; 83 × 110 cm

Cena wywoławcza: 18 000 zł ●

Estymacja: 23 000–30 000 zł

Paid Price: Dostępny w ofercie poaukcyjnej

Bogusław Szwacz (1912-2009) – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1939). Po wojnie zaczął wykładać w macierzystej uczelni, a następnie na ASP w Warszawie (od 1948). W 1947 roku wyjechał do Paryża, gdzie zaczął działać w grupie „Le Surréalisme Révolutionnaire”. Po powrocie do kraju związał się z Klubem Młodych Artystów i Naukowców. Uczestniczył w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1948). W latach 50. zaczął tworzyć autorską koncepcję sztuki Ars-Horme (Sztuki Poruszania Wyobraźni). Jej założenia ogłosił w manifeście artystycznym na plenerze w Osiekach (1977). Działał aktywnie w środowiskach awangardowych. W latach 60. XX w. wystawiał w warszawskiej Galerii Krzywe Koło, brał udział w I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965), gdzie w przestrzeni miejskiej znajdują się stworzone przez niego rzeźby.