August Zamoyski

Akt – szkic do rzeźby, 1924

rysunek ołówkiem na papierze,
24 x 20 cm w świetle oprawy [opr.: 47 x 38,5×1,5 cm]

Cena wywoławcza: 15 000 zł ◉

Estymacja: 20 000 – 28 0000 zł

Cena wylicytowana: 15 000 zł

Sygnowany p.d. „Zamoyski | 24”
na odwrocie nalepka: „August Zamoyski | Akt, 1924 | ołówek | wł. Zofia Kossakowska-Szanajca, Warszawa”

August Zamoyski to jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich XX w. Początkowo studiował rysunek w LewinFunke Schule w Berlinie, by następnie kontynuować naukę w pracowni rzeźby Kunstgewerbeschule w Monachium, gdzie utrzymywał kontakty z – grupą ekspresjonistyczną BUNT z Poznania. Następnie związany ze środowiskiem artystycznym Zakopanego. Współtworzył grupę Ekspresjonistów Polskich, późniejszych Formistów. Po wyjeździe z Polski mieszkał i tworzył w Brazylii, a od 1955 roku do śmierci – we Francji.

We wczesnym okresie działalności artysta eksperymentuje z formami nawiązującymi do ekspresjonizmu, kubizmu i futuryzmu. W 1923 roku Zamoyski oficjalnie zrywa z tym nurtem i rozbija kilka własnych rzeźb podczas wystawy w Zakopanem zatytułowanej „Koniec formizmu”. Od tego momentu jego prace mają charakter bardziej realistyczny, chociaż nadal” idący w kierunku syntezy form i monumentalnej hieratyczności. W tym okresie Zamoyski tworzy głównie akty oraz portrety kobiece. „Akt” z 1924 roku jest prawdopodobnie szkicem przygotowawczym i koncepcyjnym do jednej z jego rzeźb.