Numer katalogowy: 60

Aleksander Roszkowski(ur. 1961)

Pola w śniegu, 2014

olej, płótno; 190 × 100 cm

sygnowany na odwrocie: „Aleksander Roszkowski 1076 »Pola w śniegu« 01.2014”; nalepka Fundacji PKO art

Cena wywoławcza: 12 000 zł ●

Estymacja: 18 000–25 000 zł

Cena wylicytowana: 13 000 zł (sprzedaż warunkowa)

Aleksander Roszkowski (ur. 1961) – malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1985 roku w pracowni Jacka Sienickiego. Bezpośrednio po studiach tworzył prace w popularnym wówczas nurcie nowej ekspresji. Następnie diametralnie zmienił stylistykę tworząc monumentalne figuratywne obrazy przedstawiające postaci w ikonicznych dla historii sztuki kompozycjach. Obecnie maluje przede wszystkim kompozycje geometryczne. Metoda twórcza Roszkowskiego opiera się na wielowarstwowym kładzeniu farby na płótno, co skutkuje ekspresyjnymi płótnami o bogatej fakturze.

Roszkowski był uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Odznaczony honorowym wyróżnieniem na XIII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Jana Spychalskiego w Poznaniu (1987). Laureat nagrody honorowej w ramach wystawy „Arsenał 88”.