Adam Styka

Pejzaż zimowy, 1992

Olej, płótno
92 x 73 cm

Cena wywoławcza: 10 000 zł

Estymacja: 15 000 – 20 000 zł

Cena wylicytowana: 10 000 zł

sygnowany na odwrocie p.d. „A. Styka 92”

Literatura: Adam Styka, malarstwo, teksty Bożena Kowalska, Warszawa 2011, s. 119

Adam Styka (ur. 1960): malarz, grafik, pedagog. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi u Mariana Jaeschke. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Prowadzi pracownię w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania na kierunku Grafika. W 2012 roku otrzymał Srebrny Medal Gloria Artis. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Voor Constructieve “Mondriaan Huis” w Amersfoort w Holandii.

Od lat 90. prace Styki wchodzą w nową estetykę. Jego obrazy z tego okresu opierają się na chaosie drobnych form. Dominujący na płótnach ruch wprowadzany jest przez rozrzucone pociągnięcia pędza i wdzierające się w prace skośne kształty. Wielobarwne kompozycje opierają się często na skontrastowanych kolorach. W odróżnieniu od prac z poprzedniego okresu, opartych na harmonii i porządku, tu artysta oddaje się emocjom i ekspresji.